SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

AKÇAABAT’IN İLÇE OLUŞUNUN 136’INCI YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Bu haber 28 Kasım 2022 - 14:58 'de eklendi ve 38 views kez görüntülendi.
AKÇAABAT’IN İLÇE OLUŞUNUN 136’INCI YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

AKÇAABAT’IN İLÇE OLUŞUNUN 136’INCI YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

.

İlçemiz Akçaabat’ın ilçe oluşunun 136’ıncı yıl dönümü nedeniyle Atatürk Parkında tören düzenlendi.

Törene Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Cumhuriyet Başsavcısı Hayrullah Şahin, Belediye Başkan Yardımcıları Ali Güngör ve Serkan Özdemir, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları ve yönetimleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, daire amirleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Tören, Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başladı. Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri EKİM ve Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Akçaabat’ın kuruluşu ile ilgili günün anlam ve önemi hakkında konuşmalar yaptılar.

Konuşmalarda, “Akçaabat’ın hem doğal güzellikleri hem de jeopolitik konumu bakımından geçmiş yıllardan bu yana adından sıkça söz ettirmiş ve kendini sürekli yenileyerek günümüze kadar ulaşmıştır.

 İlçemiz birçok medeniyete ve ünlü isme ev sahipliği yaptığını, çeşitli seyahatnamelerde kendine farklı isimlerle yer bulmuş, birçok medeniyete ve ünlü isme ev sahipliği yaptığından çeşitli seyahatnamelerde kendine farklı isimlerle yer bulmuştur. Arrianus ilçemizi “Hermonassa” ismiyle ifade ederken Clavijo ise ilçemizden “Pulathane” ismi ile bahsetmiştir.” Denildi.

Öğrenciler de Akçaabat’ın tarihi geçmişini, yaşayışını, tarihi yapı eserlerini ve halkın yaşayışlarını ve kültürünü ve geleneklerini içeren şiirler okudular.

Ardından Akçaabat’ın dünyaya tanıttığı ve Dünya Birinciliğini elde ettiği Akçaabat Kız ve Erkek Halk Oyunları Ekiplerinin gösterileri ile kutlamalar sona erdi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA