SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

ZARARI DOKUNABİLECEK 5 VİTAMİN VE MİNERAL

Bu haber 22 Mart 2021 - 15:34 'de eklendi ve 159 views kez görüntülendi.
ZARARI DOKUNABİLECEK 5 VİTAMİN VE MİNERAL

ZARARI DOKUNABİLECEK 5 VİTAMİN VE MİNERAL

Bazı vitamin ve mineralleri ilave olarak aldığınızda zarar verebiliyor

İşte Prevention dergisi tarafından yayınlanan doktor kontrolü olmadan almamanız gereken 5 vitamin ve mineral:

Kalsiyum

Yıllar boyunca ilave kalsiyum haplarının özellikle kadınlar için gerekli olduğu savunuldu. Ancak yeni araştırmalar ilave haplardan gelen kalsiyumun kemiklere ulaşamayıp, damarları tıkayarak sağlık sorunlarına yol açabileceğine dikkat çekiyor. Ayrıca, fazla kalsiyum bazı insanlarda böbrek taşına da sebep olabilir. Doktorunuz tarafından önerilmediği sürece, ihtiyacınız olan kalsiyumu hap yerine sardalya, brokoli ve badem gibi besinlerden almanız sağlığınız için daha faydalı olabilir.

E Vitamini

Alzheimer, katarakt, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser riskini düşürmesiyle tanınan E vitamini, aşırı dozlarda alındığında kanser riskini arttırabiliyor. Yapılan bir çalışmada günlük 400IU E vitamini alan erkeklerin (önerilen günlük tüketim 22IU’dur) kanser riskinin arttığı fark edildi. Eğer E vitaminini multivitamin hapları içinde alıyorsanız endişe etmenize çok gerek yok çünkü multivitamin miktarı bu etkiyi yaratamayacak kadar azdır.

İyot

İyot hapı, sadece doktor kontrolünde kullanılmalı. Tiroid bezlerinin çalışmasıyla yakından ilgili olan iyot, az alındığında bezleri yavaşlatabileceği gibi, çok alındığında da aynı etkiyi gösterebiliyor. Bu yüzden ihtiyacınız yokken iyot hapı kullanmak yarardan çok zarara sebep olabilir. İyot tüketiminizin yeterli miktarda olup olmadığından emin olmak isterseniz, idrar tahlili yaptırıp idrarınızdaki iyot miktarını ölçtürebilirsiniz.

Demir

Demir, oksijeni akciğerlerden vücuda taşıyan hemoglobinin oluşumunda önemli rol oynar. Ayrıca, hücrelerin normal bir şekilde işlevlerini sürdürmeye devam edebilmesi için gereklidir ve bazı hormonların üretimi için de kullanılır. Ancak, test yaptırıp demir eksikliğiniz olduğundan emin olmadan demir ilavesi kullanmak çok zararlı olabilir. Gereğinden fazla demir almak, karaciğerinize, pankreasınıza ve kalbinize hasar verebilir.

B6 Vitamini

B vitamini birçok vücut fonksiyonuna yardımcı olur. Sağlıklı bir beslenme tarzının parçası olan yiyeceklerde bolca bulunduğu için çoğumuz yeterince tüketiriz. Kontrolsüz bir şekilde yüksek dozda B6 vitamini hapı kullanmak toksik etki yaratarak zarar getirebilir. Bu yüzden doktorunuza danışmadan kullanmamak gerekir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA