SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

ZAMMI PROTESTO ETTİLER: Tüketemiyoruz, ödeyemiyoruz. Elektrik Şirketleri Kamulaştırılsın!

Bu haber 22 Ocak 2022 - 20:14 'de eklendi ve 48 views kez görüntülendi.
ZAMMI PROTESTO ETTİLER: Tüketemiyoruz, ödeyemiyoruz. Elektrik Şirketleri Kamulaştırılsın!

ZAMMI PROTESTO ETTİLER: Tüketemiyoruz, ödeyemiyoruz. Elektrik Şirketleri Kamulaştırılsın!

.

 Elektriğe, doğalgaza, akaryakıta, kömüre ve gıda ürünlerine yapılan zamlara tepkiler devam ediyor.

Özellikle elektriğe yapılan yüzde 50-127 fahiş zamlardan sonra ortaya çıkan külfetli Aralık ayı faturalarının yüksekliğine tepki koyan yurttaşlara, esas zamlı faturaların Ocak 2022 Ayı faturalarının daha da yüksek geleceği endişesi yaratıyor.

Emekliler, emekçiler ve yoksul küçük üretici yurttaşları bu yüksek meblağlı faturaları nasıl ödeyeceği düşüncesi aldı.

Elektriğe gelen bu fahiş zamlar Trabzon’da da protesto edildi.

Sol Parti’nin organize ettiği protestoya CHP eski il Başkanı Güzide Uzun’da destek verdi. Elektrik dağıtım şirketi AKSA’nın önünde toplanan yaklaşık 20 kişilik grup gelen zamları protesto ettiler.

 .

Sol Parti İl Başkanı Bilal AKCELEP, “Türkiye ekonomiden siyasete derin bir kriz yaşıyor. Tek adam rejiminin yarattığı güvensizlik, kuralsızlık, belirsizlik ve keyfilik krizi daha da derinleştiriyor.

Erdoğan’ın fantastik tezleri, TÜİK’in sahte verileri, bir NAS bir ÇİN modeli derken ülkemiz felaketten felakete sürüklendi. Üç ay içerisinde dövizi de faizi de enflasyonu da yükseltip yeni zam ve vergilerle halkı soydular” dedi.

BU FATURALAR ÖDENMEZ…

AKCELEP, enerji şirketlerinin kamulaştırılması gerektiğini belirterek, “Elektrik faturalarımız zamlarla iki üç katına çıktı. Bu zamların tek nedeni enerji üretim ve dağıtımın özelleştirilmiş olmasıdır. Sadece tükettiğimiz elektriğin parasını değil; şirketlere haraç kesiyorlar!

Şirketleri zengin etmek için garibanın, yoksulun, emekçinin cebindeki üç kuruşu çalıyorlar! Bu faturalar ödenmez. Bu faturaları ödetmeye kalkmak bu karda kışta milyonlarca insanı elektriksiz bırakmak demektir.

Geçen yıl 5 milyon ailenin elektriğinin kesildiği düşünülürse bu yıl bu sayı katlanarak artacaktır. Bu büyük eziyete son verilmeli, zamlar geri çekilmelidir. Enerji şirketleri kamulaştırılmalıdır.

Kamu kurumu olan EÜAŞ, zamlarla birlikte dağıtım şirketlerine 2022 itibarıyla elektriğin kilovat saatini 31,86 kuruştan satarken, halka gelen enerji bedeli 134,89 kuruş. Yani enerji şirketleri tarafından kamu fiyatının üzerine 4.23 kat ücret konuyor.

Yani, enerji kamu hizmeti olarak sunulsa 100 TL’lik fatura 25 TL’ye düşecektir” diye konuştu.TAKA

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA