SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

ZAMLI ELEKTRİK FATURALARI VE HAYAT PAHALILIĞINA TEPKİ! Geçim İsyanı büyüyor

Bu haber 20 Şubat 2022 - 16:34 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.
ZAMLI ELEKTRİK FATURALARI VE HAYAT PAHALILIĞINA TEPKİ! Geçim İsyanı büyüyor

ZAMLI ELEKTRİK FATURALARI VE HAYAT PAHALILIĞINA TEPKİ! Geçim İsyanı büyüyor

.

Zamlı elektrik faturaları ve hayat pahalılığına tepki gösteren binlerce kişi ülkenin dört bir tarafında sokağa çıktı.

Eylemlerde gelir adaleti, zamların geri çekilmesi ve elektrik şirketlerinin kamulaştırılması talep edildi.

Trabzon Demokrasi Platformu eylem yaptı. PTT Merkez şubesi önünde buluşan yurttaşlar, Trabzon Meydanı’na yürümek istedi. Eylemcilerin önünü kesen polis yürüyüşe izin vermedi.

Hayat pahalılığına, elektrik faturalarına gelen zamları protesto eden yurttaşlar ülkenin dört bir tarafında sokağa çıktı. Trabzon, Malatya, İzmir ve İstanbul’un farklı noktalarında basın açıklaması yapıldı, Muğla’da da halk buluşması gerçekleştirildi. Edirne’de ise ucuz yağ kuyruğu oluştu.

Trabzon Demokrasi Platformu eylem yaptı. PTT Merkez şubesi önünde buluşan yurttaşlar, Trabzon Meydanı’na yürümek istedi. Eylemcilerin önünü kesen polis yürüyüşe izin vermedi.

Bunun üzerine PTT önünde basın açıklaması yapan Trabzon halkı, zamların geri çekilmesi için çağrı yaptı. Açıklamayı okuyan Eğitim-Sen üyesi Muhammet İkinci, “Krizden çıkışın yolu emeğin sesine, halkın talebine kulak verilmesinden geçiyor. Bu sesi duyun artık. Bıçak kemikte. Bu ülke halkının, bu ülke emekçilerinin artık nefes almaya ihtiyacı var” dedi.

POLİS ENGELLEDİ

Kolluk kuvvetler tarafından engellendiklerini belirten İkinci şu ifadeleri kullandı: “Halkımızı bugünkü basın açıklamasına davet etmek istedik. Ancak yargı kararlarına rağmen kolluk güçleri tarafından hukuksuz ve keyfi bir şekilde engellendik.

Milyonlarca emekçinin daha iyi koşullarda çalışma ve insanca yaşayabilecekleri bir ücret talepleri ülkemizin dört bir yanındaki meydanlarda ve işyerlerinde yankılanmaya devam ediyor.

Ülkeyi yöneten siyasi iktidardan bu taleplere kulak vermesini, emeği ile geçinen kesimlere nefes aldıracak çözümleri ivedilikle hayata geçirmesini bekliyoruz. İktidarın görevi halkın taleplerini yok saymak, gizlemek ve bastırmak değil; çözüm üretmek, toplumun rehanı yükselterek insanca yaşam koşullarını tesis etmektir.”

KAMULAŞTIRMA TALEBİ

İstanbul Bakırköy’de bugün PTT önünde yüksek elektrik faturalarına karşı “Hemen Devletleştirme” talebiyle basın açıklaması yapıldı. Türkiye Komünist Partisi (TKP) Bakırköy İlçe Örgütü’nün çağrısıyla yapılan basın açıklamasında, “Halka tasarruf çağrısı yapan patronlar, lüks ve şatafatlarına son vereceğimizi iyi bilsinler.

Onların zenginliği halkımızın yoksulluğunun nedenidir” denilerek tek bir yurttaşın bile karanlıkta ve soğukta kalmaması için enerji sektöründeki tüm faaliyetlerin hemen devletleştirilmesi gerektiği vurgulandı.

KAYGILAR ARTIYOR

Malatya Emek ve Demokrasi Platformu, hayat pahalılığı ve zamları yaptıkları açıklamayla protesto etti. Soykan Parkı’nda yapılan açıklamada, “Zamlar derhal geri çekilsin geçinemiyoruz.

Özelleştirilen tüm kurumlar kamulaştırılsın” pankartı açılırken, “Geçinemiyoruz aç kaldık”, “Üretmek istiyoruz bu sesi duyun”, “Çiftçi borçlu tarla boş” yazılı dövizler taşındı.

Açıklamada platform adına konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Malatya Yöneticisi Emel Karakuş, “2022 yılının olağan üstü günlerinden geçiyoruz. Zamlı faturalar tebliğ ediliyor. Gelir adaletsizliği giderek artıyor. Geleceğe dair kaygılar giderek artıyor” dedi.

FATURA YAKILDI

İzmir Kadın Platformu, yüksek oranda gelen faturaları tencerelerde yakarak zamları protesto etti.

Karşıyaka İzban durağı önünde bir araya gelen kadınlar, “Krizi biz yaratmadık, bedelini de biz ödemeyeceğiz. Zamları geri al” pankartı açarken, “Kriz varsa isyan var”, “Külfet bizim sefa sizin olmayacak” dövizleri taşındı. Kadınlar sık sık “Krizi yaratan bedelini ödesin”, “Krizin yükü patronlara”, “Hükümet istifa”,”İnsanca bir yaşam istiyoruz” ve “AKP elini cebimizden çek” sloganları attı.

Sancaktepe Halk Dayanışması, ekonomik kriz ve artan zamlara karşı Sancaktepe İnönü Mahallesi’nde bulunan Pir Sultan Abdal Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Zulme yoksulluğa paydos! Zamlar geri alınsın” pankartı açıldı. “Hıyar 30 TL oldu, AKP-MHP cacık oldu!” dövizleri taşınırken sık sık “Zamlar geri alınsın” sloganları atıldı.

HALK KÜRSÜSÜ KURULDU

SOL Parti Muğla İl Örgütü, “Zamları, pahalılığı, harami düzenini reddet” demek için ‘Halk kürsüsü’ kurdu. Muğla Sınırsızlık Meydanı’nda kurulan ‘Halk kürsüsünde’, “Zamlar ve pahalılık altında halkı ezen bu düzeni reddediyoruz” denildi.

Halk kürsüsünde konuşan turizm emekçisi Müjgan Bilge, “25 yılımı bu ağır çalışma şartları gerektiren hizmet sektörüne verdim. Biz emeğiyle geçinenler her geçen gün daha da ağırlaşan şartları göğüslemek zorunda kalıyoruz. Son yapılan zamlar, özellikle elektrik zamları kış gününde yaşamlarımızı işkenceye dönüştürdü” dedi.

Muğla’da esnaf olan Mustafa Durna da şunları söyledi: Son gelen elektrik zamları ve ürünlerin zamlanması esnaf olarak bizleri çok zor duruma düşürdü. Mevcuttaki pandemi koşullarını atlatmaya çalışırken, üstüne birde bu zamlar gelince esnaf olarak oldukça mağdur olduk.”

SOL Parti MYK Üyesi Ozan Sürer, “AKP-MHP iktidarının ülkeyi sürüklediği bu ağır tablo karşısında en çok konuşması gerekenin halk olduğu düşünüyoruz. Elektrik zamları altında ezilen, işsizliğe mahkum edilen, tüm kaynakları yağmalanmış, geleceksizleştirilmiş halkın konuşması gerekiyor.

Artık halk konuşacak diyoruz. İlk adımı Muğla’dan attık, ülkenin dört bir yanında mahallelerde, köylerde, iş yerlerinde halk kürsülerimizle, halkın sözü ve eylemini birleştireceğiz” dedi.

***

Edirne’de ucuz yağ kuyruğu

Edirne’de vatandaşlar Toprak Mahsulleri Ofisi önünde ucuz yağ ve bakliyat alabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu.

ANKA haber ajansına konuşan bir kişi, “Şu sıraya, şu rezilliğe bak. Gör işte Türkiye’nin halini” dedi. Bir başka vatandaş ise “Hesaplı diye geldik. Daha önce almıyorduk. 4 tenekede bir teneke kârım var. Marketlerden alamıyoruz, çok pahalı. Markette 135 lira. Burada 92 buçuk lira” diye konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA