SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

YURTTAŞ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR! | Ya ısınma, ya beslenme

Bu haber 04 Eylül 2022 - 14:22 'de eklendi ve 48 views kez görüntülendi.
YURTTAŞ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR! | Ya ısınma, ya beslenme

YURTTAŞ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR! | Ya ısınma, ya beslenme

.

Vatandaş bu kış, ısınma ile beslenme arasında seçim yapmak zorunda kalacak. Kömür ve odunda geçen yılın fiyatları üçe katlanırken tüp iki kat zamlandı

Yaklaşan kış öncesi enerji fiyatlarına yüklü zam yapan iktidar, kış mevsiminin geçen yıllara oranla daha zor geçmesine neden olacak. Fiyat artışlarından odun, kömür ve tüp gaz da etkilendi. Geçen yılla aynı oranda ısınmak isteyen vatandaşlar, üç katı oranında daha fazla harcama yapacak.

Zamlar nedeniyle vatandaşın yaklaşan kış öncesi “kara kara düşünmeye başladı. Elektrik ve doğalgaza yapılan fahiş zamların yanı sıra özellikle kırsal bölgedeki vatandaşların kullandığı sobada yakmak için kullanılan odun ve kömür fiyatlarının da olağanüstü arttığını kaydetti.

Vatandaşlar nisan ayında kapattığı kombisini kasım ayında açtığında bundan sonra hiç zam yapılmasa bile bahar ve yaz aylarında yapılan toplamda yüzde 111’i bulan zamla karşılayacak.

ODUN FİYATINDAKİ ARTIŞ YÜZDE 160

“Doğalgazın yanı sıra özellikle kırsal bölgede vatandaşların kışın ısınmak için kullandığı odun ve kömür fiyatı da olağanüstü artış gösterdi. Eylül 2021’de kış öncesi sobada yakmalık bir ton odunun fiyatı bin 200 lira ile bin 400 lira arasında değişiyordu.

Bugün kış öncesi bir ton yakmalık odun fiyatı 3.500 lira ile 3.600 lira arasında değişiyor. Buna göre sobada yakmalık odun fiyatındaki artış yüzde 160’ı buluyor.”

“Eylül 2021’de bir ton ithal kömür fiyatı 2.600 lira ile 3.000 lira arasında değişiyordu. Bugün kış önceki bir ton ithal kömürün fiyatı ise 8000. ile 8.600 lira arasında değişiyor. Benzer bir şekilde yerli kömürün fiyatı ise 7.600 liraya kadar çıktı. Kömür fiyatındaki artış neredeyse 3 kat oldu.”

TÜP GAZ FİYATI DA İKİYE KATLANDI

“Bazı vatandaşlar ise mutfak tüpünü aynı zamanda ısınma amacıyla kullanılıyor. Eylül 2021 tarihinde 12 kilogramlık tüp fiyatı 160 lirayken bugün itibarıyla 12 kilogramlık tüpün fiyatı 327 liraya çıktı. Tüp gazın fiyatı da ortalama yüzde 105 oranında zamlandı.

ISINMA İHTİYACI EZİYETE DÖNÜŞECEK

Türkiye’de ısınmanın lüks hale gelmesine neden olan iktidarın kendi beceriksizliğini dünya genelinde yaşanan enerji krizine bağladığına işaret etti.

 “Yanlış ekonomi politikaları nedeniyle TL’deki değer kaybı bağımlı olduğumuz enerji fiyatlarındaki artışın Türkiye’de çok daha fazla hissedilmesine neden oluyor.

Isınma ihtiyacının maliyeti önümüzdeki kış aylarında eziyete dönüşecek. Geçen kış da kombisini en düşük seviyede açan vatandaşımız katlanan faturalar nedeniyle bu kış kombisini açmaya bile korkacak.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA