SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

YOROZ FENERİ 135 YILDIR GEMİLERE YOL GÖSTERİYOR

Bu haber 06 Şubat 2021 - 21:25 'de eklendi ve 174 views kez görüntülendi.
YOROZ FENERİ 135 YILDIR GEMİLERE YOL GÖSTERİYOR

YOROZ FENERİ 135 YILDIR GEMİLERE YOL GÖSTERİYOR

Trabzon’un Çarşıbaşı ilçesi Yoroz Burnu’nda Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Yoroz Feneri’nde 135 yıldır aynı aile fertleri hizmet veriyor.     

Trabzon’un Çarşıbaşı ilçesi Yoroz Burnu’nda Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü bünyesindeki Yoroz (Işıklı) Feneri 135 yıldır gemilere yol gösteriyor.

Yoroz Burnu, Karadeniz’de Sinop burnundan sonra karanın denize girdiği en büyük burun. Gemilerin bu burna bindirmemesi için Osmanlı Devleti’nin son döneminde 1886 yılında Fransız mühendislere yaptırılan fener, yapıldığı günden bugüne hep babadan oğula Bozoklu ailesi fertleri görev yaptı. Bugüne kadar Yoroz Feneri’nde babadan oğula Mustafa Birinci, Salih Bozoklu ve Abdullah Bozoklu görev yaparken, 1990’lı yıllardan günümüze kadar da Salih Zeki Bozoklu görev yapıyor.

Yapıldığı ilk yıllarda asetilen tüple çalışan fener 1926 yılında yenilenirken, 1926’dan itibaren gaz lambası ile çalıştırıldı. Ardından elektrikli sisteme geçilen fener, 2000 yılından sonra da son haline kavuştu.

Fener içerisinde şu anda 6 lamba bulunurken, bu lambalardan herhangi biri çalışmaz hale gelirse otomatik olarak diğeri yanmaya başlıyor. Gece boyunca yanan ve sürekli dönen fener, gündüz olduğunda fotosel sayesinde kapanıyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA