SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLADI: Masraf çok, pandemi önlemleri soru işareti!

Bu haber 06 Eylül 2021 - 21:10 'de eklendi ve 125 views kez görüntülendi.
YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLADI: Masraf çok, pandemi önlemleri soru işareti!

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLADI | Masraf çok, pandemi önlemleri soru işareti!

Pandemide verilen uzun bir aranın ardından yüz yüze eğitim başladı.

Haftanın ilk günü velilerin de öğrencilerle koşuşturmasıyla hareketli geçti. Çocuklarını okula götüren velilerin okul önü bekleyişleri ve sohbetleri de kaldığı yerden devam ediyor. Bahçelievler ilçesinde ilkokul önlerinde velilerin sohbetlerinde dertlerini dile getirdiler.

VELİLERİN İLK DÜŞÜNDÜKLERİ ŞEY SAĞLIK

Bir türlü durdurulamayan pandemi ve vaka sayılarının yeniden yükselmesi okullarda alınan önlemlere ilişkin belirsizlikle birleşince çocuklarının sağlığına duyulan kaygıyı büyütüyor, çocukların eğitim masrafları ise var olan yükü daha da katmerleştiriyor.

OKUL YÖNETİMİ: 5-6 BİN LİRA VEREN VAR, SİZ VEREMİYOR MUSUNUZ?

Okul kaydı sırasında yaşadıkları sorunları anlatan Hasime Arıkan, çocuğunun okula yeni başladığını belirterek, istenen bağış miktarını karşılayamayacaklarını söylediklerinde okul yönetiminin ısrar ettiğini ve sorun yarattığını aktardı. Arıkan, “Okul yönetimi bize ‘5-6 bin lira veren var, siz veremiyor musunuz?’ diye ısrar etti. Biz de durumumuzun olmadığını, herkesin para vermek zorunda olmadığını söyledik” dedi.

Okul masraflarının 280 lira tuttuğunu, biraz pazarlıkla 260 liraya kapattıklarını k:ateryaller talep ettiğini söyledi. Bağış yapamadıkları için istenenleri alma ihtiyacı hissettiklerini belirten Arıkan, “Okul kaydı sırasında zaten 2-3 top A-4 kağıdı, 4’lü tahta kalemi istemişlerdi aldık, şimdi liste verdiler o listede gene istediler bir sınıfta 35-40 kişi olacak bu kadar kalemi çocuklar 1 sene de kullanacaklar mı?” diye konuştu.

ÖĞRETMENLER AŞILI, PEKİ VELİLER?

Birinci sınıfların uyum haftasında sorun yaşamadan okula gelip gittiklerini ancak tüm sınıfların başlamasıyla zorluk yaşadıklarını söyleyen Arıkan, kalabalıktan çekinip ağlayan çocuğunu okula sokabilmek için hayli uğraşmış. Pandemi önlemlerine ilişkin kafasında bolca soru işareti olan Arıkan, “Pandemi önlemleri alındı, hocalarımız aşılı’ dediler ama veliler aşılı mı bilemiyorsun. Okula rastgele giriyorlar fiziksel mesafe öğretmenler arasında bile yok” ifadelerini kullandı.

“TEYAKKUZDA BEKLİYORUZ”

Çocukları birinci sınıfa başlayan Fatoş ve Esra ile konuşmaya başlıyoruz. Çocuklarının sağlıklı ve başarılı bir şekilde ortama uyum sağlamalarını uman veliler, okula alışverişleri ve masraflarını karşılamada sıkıntı yaşasalar da çocuklarının eğitimi için gerekli olduğu eksiklerini gidermeye çalıştıklarını dile getirdi. Esra, “Virüsten dolayı nasıl olacak bilmiyoruz, endişelerimiz var ama umarız her şey yolunda gider. Öğretmenlerin aşılarının olması bir nebze rahatlatsa da ne zaman ne olacağını bilmiyoruz, teyakkuzda bekliyoruz” dedi.

Fatoş da “Okulda kayıt olurken genel önlemleri aldık artık herkes kendi üzerine düşeni sorumluluğu yerine getirecek diye söylendi” dedi.

Dezenfektan ve maskeleri verilse de endişelerinin olduğunu dile getiren veliler “Bu zaman kadar bizimle yaşıyorlardı şimdi kendi başlarına kaldılar, ne kadar yapma desende onların algıları kısa süre bunu özetiyor sonra akışına bırakıyor neler yaşayacağız göreceğiz” diye konuştu.

“ONLİNE DÖNEMDE OKUMA YAZMA ÖĞRENEMEDİ”

Çocuğu ikinci sınıfa geçen velilerden Sibel ve Aslı, pandemi dolayısıyla ne kadar endişeli olsalar da yüz yüze eğitimin başlamasından memnun. Sibel, “Geçen sene zaten hiçbir şey algılayamadık pandemiden dolayı. Okuma yazmayı online süreçte öğrenemedi bu sene halledeceğiz umarım, hayırlısı olsun” diye konuştu.

Pandemi önlemlerine ilişkin pek bir bilgi alamadığı için kafasında soru işaretleri olsa da Sibel de diğer veliler gibi süreci yaşayarak görecek. Daha nitelikli bir eğitim için Milli Eğitim Bakanlığının dağıttığı kitaplar dışında ek kaynaklara da başvurmayı düşünen veliler şimdilik öğretmenlerin tavsiyelerini beklediklerini aktardı.

Kırtasiye masraflarının fazla olduğuna dikkat çeken Aslı, belediyenin eğitim masraflarına destek hizmetlerine başvurduklarını belirterek bir nebze de olsa yarımların yararı olduğunu dile getirerek “4 çocuk okutuyorum, bir çocuğun okul masrafı 350 lirayı buluyor.” diye konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA