SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

YASAK KALKTI TRABZONLU BALIKÇILAR KARADENİZ’E AÇILDI!  İşte ilk balık fiyatları

Bu haber 01 Eylül 2022 - 16:32 'de eklendi ve 41 views kez görüntülendi.
YASAK KALKTI TRABZONLU BALIKÇILAR KARADENİZ’E AÇILDI!  İşte ilk balık fiyatları

YASAK KALKTI TRABZONLU BALIKÇILAR KARADENİZ’E AÇILDI!  İşte ilk balık fiyatları

.

Ülke genelinde olduğu gibi Trabzon’da da denizlerde av yasağı kalktı.

Ülke genelinde denizlerde av yasağının 1 Eylül’de kalkmasının ardından gece denize açılan Trabzonlu balıkçılar ilk siftahlarını yaptılar.

Trabzon’da birçok ailenin geçim kaynağı olan balıkçılık, av yasağının kalkmasıyla hareketlilik kazandı.

Uzun bir aradan sonra balık avlamak için Karadeniz’e açılan Trabzonlu balıkçılar, sabahın ilk ışıklarında soluğu Trabzon Balık Hali’nde aldılar. Müşterilerinin dört gözle beklediği balıkçılar, yakaladıkları balıkları alıcılarının önünde sergilediler. Ardından sıkı pazarlıklar başladı.

Avlanma yasağının gece saat 12.00’de kalkması sebebiyle denize geç açılmak zorunda kalan balıkçılar, yaşadıkları zaman kaybından dolayı balıklarını satış yapacakları tezgâhlara geç ulaştırmak zorunda kaldılar.

Balık haline ilk gelen balıklar arasında Mezgit’in kilosu 160 TL, den, palamudun tanesi de 75 TL’den alıcı buldu. Havanın sıcak olması dolaysıyla balıkların iç kesimlere yoğunlaştığını dile getiren balıkçı esnafı, 15 Eylül sonrasında havaların soğumaya başlamasıyla birlikte balıkların kıyı kesimine yaklaşacağını belirttiler.

Trabzon’da yemek sektörünün önemli temsilcilerinden Cemil Usta Restoranları’nın sahibi Cemil Kalkışım sabah saatlerinde balık haline gelen isimler arasında idi.

Kalkışım,” öncelikle yeni av sezonun hayırlı olmasını diliyorum. Mevsimi itibariyle palamut balığının Karadeniz’de olması hem bugünkü şartlarda hem bölgesel hem de vatandaşımız açısından çok önemli. Uzun bir süredir balık krizi yaşadık. İnşallah bu yıl bol ve bereketli bir sezon olurda vatandaşlarımız da memnun olur” dedi.

Uzun süredir deniz kokusuna ve avlanmaya hasret kaldıklarını belirten Trabzonlu balıkçılar, “Balıkçılık sektörünün ‘rastgele’ diye bir tabiri vardır. Allah işimizi rast getirir, fazla balık tutar isek fiyatlarda o kadar aşağıya inmiş olacak. Böylelikle daha çok vatandaşlarımız balık alma imkânı bulacaktır “dediler.Haber61

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA