SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TÜM EMEKLİLERİN SENDİKASI: 2023 bütçesinde emekli de emekçi de yok

Bu haber 13 Aralık 2022 - 17:22 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.
TÜM EMEKLİLERİN SENDİKASI: 2023 bütçesinde emekli de emekçi de yok

TÜM EMEKLİLERİN SENDİKASI: 2023 bütçesinde emekli de emekçi de yok

.

Tüm Emeklilerin Sendikası, insanca yaşayacak bir emekli maaşı talebiyle Adana ve Antalya’da basın açıklaması yaptı.

 “2023 bütçesinde emekliler yok” diyen Tüm Emeklilerin Sendikası, insanca yaşayacak bir emekli maaşı talebiyle Adana ve Antalya’da basın açıklaması yaptı.

8 milyon emeklinin açlık sınırının altında yaşadığı belirtilen açıklamalarda, emeklilere açlık sınırının yarısı kadar maaşın reva görülmesine tepki gösterdiler.

Okunan ortak metinlerde 2023 Bütçesi’nde AKP İktidarının yine sermayeyi tercih ettiği dile getirilerek, “Bu bütçede emekliler yok. Bu bütçede emekçiler yok. Bu bütçede halk yok.

Bu bütçede yandaş var. Bu bütçede sermaye tercihleri var. Bu bütçede savaş yatırımları var” dendi.

“AÇLIK SINIRINI ALTINDA 8 MİLYON EMEKLİ VAR”

Yoksulluk sınırının 25.365 TL, açlık sınırının, 7.786 TL olduğu ülkede en düşük emekli maaşının 3.500 TL ile açlık sınırının yarısından az olduğuna vurgu yapılan açıklamalarda, “2 milyondan fazla emekli bu maaşı almakta, aynı zamanda açlık sınırının çok altında maaş alan yaklaşık 8 milyon emekli var.

Bu durum emeklilerin açlık ve sefalet içinde yaşadığının açık göstergesidir. Çizdiğiniz pembe tablo, halkın karanlık tablosudur.

 TÜİK’in bize göre gerçeklikten uzak verilerine göre bile yüzde 85 olan enflasyon emekli ve emekçilerin temel gıda maddelerini alamaz duruma getirmiştir. Bizim hesaplarımız TÜİK hesapları ile örtüşmüyor.

Gerçek enflasyonun yüzde 200’lerde seyrettiği açıktır. Bizim hesabımız ortada” İfadeleri kullanıldı.

 “BÜTÜN EMEKLİLERİ BİRLİKTE MÜCADELE ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

İnsanca yaşayacak bir asgari ücret ve en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyinde olmasını isteyen Tüm Emeklilerin Sendikası üyeleri, “EYT sorunun çözümünde gevelemelerin bırakılmasını, mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz. Tüm Emeklilerin Sendikası olarak bugün alanlardan taleplerimizi dile getiriyoruz.

Taleplerimizin yerine getirilmesini ve takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz. Ayrıca bütün emeklileri de birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.evrensel

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA