SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TTB’DEN DR. EKREM KARAKAYA’NIN KATLEDİLMESİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA: 7-8 Temmuz’da iş bırakıyoruz!

Bu haber 06 Temmuz 2022 - 21:37 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.
TTB’DEN DR. EKREM KARAKAYA’NIN KATLEDİLMESİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA: 7-8 Temmuz’da iş bırakıyoruz!

TTB’DEN DR. EKREM KARAKAYA’NIN KATLEDİLMESİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA: 7-8 Temmuz’da iş bırakıyoruz!

.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Konya’da Dr. Ekrem Karakaya’nın katledilmesiyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

TTB, 7-8 Temmuz’da hekimler ve sağlık emekçilerinin iş bırakacaklarını duyurdu.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya, Konya Şehir Hastanesinde hasta yakını Hacı Mehmet Akçay tarafından bugün silahla vurularak öldürülmüştü.

“Üzgünüz, Öfkeliyiz! Sorumlulardan Hesap Soracağız!” başlıklı açıklamayı TTB Merkez Konseyi II. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten yaptı. Ökten, hekimlerin ve sağlık emekçilerinin, tüm sağlık meslek örgütleri ile aldıkları ortak kararla 7-8 Temmuz’da iş bırakacakları duyurdu.

Yarın ülke çapında sağlık kurumları önünde sağlık emekçilerinin yapacakları açıklamalarla sağlıkta şiddeti protesto edileceği belirtildi. Ökten, Dr. Ekrem Karakaya’nın son yolculuğunda da ailesinin yanında olacaklarını belirtti.

Türk Tabipleri Birliği olarak şiddet sarmalının genişlemesi karşısında defalarca iktidarı uyardıklarını belirten Ökten, “Sağlıkta şiddetin münferit olmadığını, bunun toplumsal ve politik bir sorun olduğunu tekrar tekrar açıkladık.

Sağlık kurumlarında meydana gelen silahlı saldırıların artışı nedeniyle bu konuda önlemler alınmasını ve 6136 sayılı yasada değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifini önerdik.

Ancak tüm uyarılarımız görmezden gelindi, bilinçli bir yaklaşımla şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından koparılarak sorun bireylere indirgendi” dedi.

“SİZ DE SORUMLUSUNUZ”

Açıklama şöyle devam etti:

“Bugün bu yaklaşımın yıkıcı sonucuyla yeniden karşılaştık. Ülkede artan şiddet iklimi, bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış maalesef can güvenliğimizi de ciddi oranda tehdit eder hale gelmiştir.

Her anlamıyla tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğu hekimlerin ve sağlık çalışanlarının omuzlarına yıkılmakta, bu durum bizlerin hedef olmasına neden olmakta, sağlık alanında yürütülen politikalar bizlere, şiddet, ölüm, çaresizlik, umutsuzluk olarak geri dönmektedir. Dün bize giderlerse gitsinler diyenlere sesleniyoruz, bugün bir meslektaşımız sonsuzluğa gitti. SİZ DE SORUMLUSUSUNUZ!!!”

“7-8 TEMMUZ’DA ÜLKE GENELİNDE İŞ BIRAKIYORUZ”

“Dr. Ekrem Karakaya’nın katledildiği bugün yeniden ve daha güçlü bir şekilde söylüyoruz: Şiddet karşısında hekimlerin/sağlık çalışanlarının kılına zarar gelmesine tahammülümüz kalmamıştır.

Şiddet daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, öngörülebilir ve önlenebilir toplumsal bir sorundur ve bu sorun çözüme niyetli bütünlüklü politikalarla aşılabilecektir.

Bizler bu konuda, yaşam hakkımızı, sağlıklı ve güvenli çalışma koşulları için, gücümüzü; her yerde, her koşulda, hep birlikte göstermeye hazır olduğumuzu bir kere daha belirtiyoruz.

Bu çerçevede öncelikle 7 ve 8 Temmuz tarihlerinde ülke genelinde iş bırakıyoruz! Tüm üyelerimizle, tüm sağlık emek ve meslek örgütleriyle ve de tüm sağlık emekçileriyle yarın sağlık kurumlarımızın ve sağlık müdürlüklerinin önünde olacağımızı, tepkilerimizi haykıracağımızı ifade ediyoruz.”

Dr. Ekrem Karakaya’nın ailesine ve tüm sevenlerine taziyelerimizi iletiyoruz. Son yolculuğunda meslektaşımızın yanında olacağımızı belirterek şiddet karşındaki taleplerimize kulak tıkayanlardan, söylemleri ve politikalarıyla şiddeti teşvik edenlerden mücadelemizi yükselterek hesap soracağımızı bir kez daha ifade ediyoruz.”

ŞİDDETE KARŞI ETKİN VE CAYDIRICI YASA TALEBİ

Öktem’in ardından Merkez Konsey üyeleri de Karakaya’nın katledilmesi ve sağlıkta şiddete dair duygularını paylaştı. Açıklamalarda sağlıkta şiddete karşı daha etkin ve caydırıcı yasa ve düzenlemeler talep edildi. Bunun için TTB’nin de her türlü işbirliğine açık olduğunun altı çizildi.

TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Nursel Şahin, şiddet her geçen gün artarken, iktidarın ne toplumu ayrıştıran şiddet dilinden vazgeçtiğini ne de etkili bir şiddet yasası çıkardığını söyledi.

Şahin, “Biz suçluyu biliyoruz. Hastalarımız ve hekimlerimiz ancak birlikte hareket ederek güç alacağız. Öfkemiz mutlaka galebe gelecek” diye konuştu.

TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Kazım Doğan Eroğulları da 7-8 Temmuz G(ö)REV kararını tüm sağlık emek-meslek örgütleriyle birlikte aldıklarını, yarın alanda da hep birlikte olacaklarını ve gözler görmemeye, kulaklar duymamaya devam ederse daha büyük eylemler de yapacaklarını vurguladı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA