SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TTB BAŞKANI FİNCANCI: Faz 3 tamamlanmadan aşılar kullanılmamalı

Bu haber 28 Aralık 2020 - 20:11 'de eklendi ve 181 views kez görüntülendi.
TTB BAŞKANI FİNCANCI: Faz 3 tamamlanmadan aşılar kullanılmamalı

TTB BAŞKANI FİNCANCI:

Faz 3 tamamlanmadan aşılar kullanılmamalı

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, koronavirüs aşılarının Faz 3 çalışmaları tamamlandıktan sonra kullanılması gerektiğini belirterek, “Topluma etkili, güvenli ve nitelikli aşının ücretsiz olarak yapılması gerekiyor” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Pfizer\Biontech aşısıyla ilgili anlaşmanın imzalandığını açıkladı. Anlaşma miktarının bu yıl için 550 bin doz, Mart ayı sonuna kadar da 4,5 milyon doz olduğu açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin’den alınan 4,5 milyon Covid-19 aşısının pazartesi günü Türkiye’ye geleceğini söyledi. Erdoğan, “Çin’den gelecek olan anlaşmamız 50 milyon ama ilk etapta bir 4,5 milyon gelecek. Bunları da belli bir takvim, öncelikle sağlık elemanlarımız olmak üzere bu aşılama sürecini başlatacağız” diye konuştu.

Covid-19 aşılara ilişkin BirGün’e değerlendirmede bulunan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “Biz acil kullanım onayı ile ilgili bir tutum belgesi yayımladık. Koronavirüs aşıları Faz 3 çalışmaları tamamlandıktan sonra kullanılmalı. Faz 3 çalışmaları tamamlanmayan aşıların uygulanmasıyla aşılara ilişkin araştırma süreci bitmiş olacak ve dolayısıyla da elimizde yetersiz bir veri olacak. Çin aşısının etkinliği yüzde 91 olarak tanımlanıyor. Biz de topluma etkili, güvenli ve nitelikli aşının ücretsiz olarak yapılması gerektiğini ve aşının ulaşılabilir olması gerektiğini ifade ediyoruz” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA