SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TRABZONLU ENGELLİLER SEYAHAT ETME VE SOSYALLEŞME HAKKI İSTİYORLAR

Bu haber 18 Ağustos 2021 - 11:03 'de eklendi ve 284 views kez görüntülendi.
TRABZONLU ENGELLİLER SEYAHAT ETME VE SOSYALLEŞME HAKKI İSTİYORLAR

TRABZONLU ENGELLİLER SEYAHAT ETME VE SOSYALLEŞME HAKKI İSTİYORLAR

Trabzonlu engelli grup temsilcisi Memduh BAYRAKTAR,  İstanbul ve Kayseri engellileri ile irtibat kurarak “Neşeliyiz Sohbet Grubu” adıyla bir yemek verdiler.

Yemek verme amaçları, diğer illerdeki engelli arkadaşlarıyla bir araya gelmek, tanışmak, sıkıntıları ve sorunlarını paylaşmak, dertleşmek, birlik kurarak, bir arada olmak, gezilere katılmak ve ülkeyi birlikte dolaşmak hayallerini gerçekleştirmek istediklerini açıkladılar. 

Konu hakkında Trabzon Engelli Temsilcisi Memduh BAYRAKTAR yemek verme nedenlerini şöyle açıkladı.

Trabzonlu engelliler alarak bir grup arkadaşlarla diğer illerdeki engelli arkadaşlarımızla bir araya gelmek, tanışmak, sıkıntılarımızı, sorunlarımızı paylaşmak, dertleşmek adına 1 yıldır hayal kuruyorduk. Birlik kurmak, bir arada olmak, gezilere katılmak ve ülkemizi birlikte dolaşmanın hayalini kuruyorduk. 

Sonunda İstanbul’da bulunan arkadaşlarımız vasıtası ile “Neşeliyiz Sohbet Grubu” adını verdiğimiz grup adı altında ENGELLİ arkadaşlarla irtibatlaştık ve karar aldık.

Yine Kayseri’den bir grup engelli arkadaşlarla bir temas kurarak “Neşeliyiz Sohbet Grubu” adına sözleştik.

“Neşeliyiz sohbet grubu” Trabzon engellileri adına temsilcisi Memduh Bayraktar 24 Haziran 2021 Perşembe günü saat 13’de bir kahvaltı verdik.

“Neşeliyiz Sohbet Grubu” İstanbul engelliler temsilcisi olarak Ali Çetin İstanbul’da yemek verdi.

“Neşeliyiz Sohbet Grubu” Kayseri engelliler temsilcisi olarak Kazım Sobacı Kayseri’de kahvaltı verdi.

 Yasal kurumsal olarak temsilen bir araya gelemesek de Trabzonlu engelliler Trabzon’da, Kayserili engelliler Kayseri’de, İstanbullu engelliler İstanbul’da aynı saatte kahvaltı ve yemek vererek engelli sorunlarımızı anlattık.

 Biz engelliler olarak engelleri aşarak bir araya gelmeyi deneyerek bunu gerçekleştirebildik ve bir araya gelebildik.

Bu buluşmayı, diğer 2 illerimizdeki engelli arkadaşlarımızın kendi olanaklarını kullanarak bir araya gelerek gerçekleştirebildik.

Amacımız kahvaltı değil, engelli bizlerin sorunlarına kamuoyunda farkındalık yaratmaktı.

Mesafeler ne kadar uzak olsa da azmimizle uzakları yakın ederek engelli bizler ancak böyle bir araya gelebildik.

Yetkili idarecilerimizden Trabzon engellileri olarak 10 kilometre 20 kilometre mesafelerde engelleri aşarak bir araya gelemiyorsak, 300 kilometre, 500 kilometre, 1500 kilometre mesafelerdeki engelli arkadaşlarımızla bir araya nasıl gelebiliriz, nasıl sosyalleşebiliriz, ülkemizin diğer şehirlerini, ilçelerini, güzelliklerini görmek için nasıl gidebiliriz.

Böyle bir şey yapabiliyorsak yöneticilerimiz yanı başımızdaki engelleri ve diğer şehirlerimizdeki engelleri kaldırmazsa, bu engelleri aşarak ülkemizin diğer şehirlerini nasıl ziyaret edebiliriz.

Bizler kısa mesafelerde birkaç kişi bunu başarabildik ama 500-1500 kilometre öteye nasıl gidebiliriz. Önümüzdeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Kaldırmak için yöneticilerimize başvuruyoruz ama ulaşım için yeterli düzenlemeler gerçekleştirilmiyor.

Merkezi ve illerdeki yetkili kurumlarımızın gerekli olanakları ve düzenlemeleri yaparak biz engellilere sahip çıkılmasını, ulaşımın önündeki engelleri kaldırtarak, seyahat etme, yolda tesislerden kolayca yararlanabilme ve gittiğimiz yerlerde konaklayabilme imkanlarını bizlere tanısınlar istiyoruz…”

-Neşeliyiz Sohbet Grubu Trabzon kahvaltısı-

-Neşeliyiz Sohbet Grubu İstanbul kahvaltısı-

-Neşeliyiz Sohbet Grubu Kayseri kahvaltısı-

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA