SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TRABZON’DA SUYA YÜZDE 47 ZAM! Bundan sonra her ay zam sinyali…

Bu haber 31 Mayıs 2022 - 19:17 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.
TRABZON’DA SUYA YÜZDE 47 ZAM! Bundan sonra her ay zam sinyali…

TRABZON’DA SUYA YÜZDE 47 ZAM! Bundan sonra her ay zam sinyali…

.

Trabzon’da suya bugün büyük zam yapıldı. TİSKİ Genel Kurulunda oy çokluğu ile alınan karara göre suya yüzde 47 oranında zam yapıldı.

Kaynağına ücret ödenmeyen, en önemli hijyenik ihtiyacı olan, “olmazsa, hayat olmaz” ve halkın bu kadar ekonomik zor duruma düşürüldüğü bir dönemde bir kamu hizmeti olan suya bir devlet kurumunun bu denli yüksek ücret alması kabul edilebilir bir durum değildir.

 Öte yandan Kurumların alacağına TÜFE oranında her ay zam kararı almak, ancak vatandaşın maaşına yılda bir, 6 ayda bir gerçek enflasyonun altında zam yapmak kamunun kurumuna uyan bir anlayış da değildir…

Yapılan zammın Trabzon’da indirimsiz bölgelerde konutlarda suyun metreküpü 5.22’den, 7.67 TL’ye çıkarıldı.

Ayrıca fiyat tarifelerine TİSKİ Genel Kurulunda bundan sonra zam yapılmayacak. Bunun yerine TÜİK tarafından açıklanan TÜFE oranı, bir sonraki ay fiyat tarifesine yansıtılacak. Yani enflasyon artarsa fiyat artacak, enflasyon azalırsa fiyat azalacak…        

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Trabzon İçme suyu ve Kanalizasyon İdaresinde bugün vatandaşı yakından ilgilendiren “Su tarifelerine” zam kararı oy çokluğu ile kabul edildi. Oy çokluğu ile kabul edilen karara göre Trabzon’da su tarifelerine yüzde 47 oranında zam yapıldı.

HER AY TÜFE ORANI TARİFELERE YANSITILACAK

Ayrıca alınan kararla TİSKİ Genel Kurulunda bundan sonra suya zam yapılmayacak. Suyun yeni fiyat tarifeleri TÜİK’in her ay açıkladığı TÜFE oranında belirlenecek. Buna göre: Tarife cetvelindeki fiyatlara her ay TÜİK tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranında bir sonraki ayın birinden itibaren uygulanacak tarifelere yansıtılacak.

Uygulama 2022 yılı Temmuz ayında, 2022 yılı Haziran ayında açıklanan TÜFE oranının tarifelere yansıtılmasıyla başlanacak. Uygulanacak TÜFE oranları bugün Genel Kurulda belirlenen tarifelere eklenecek. Yani kısaca enflasyon artarsa su fiyatı artacak, enflasyon düşerse de su fiyat düşecek.

KONUTLARDA FİYAT 5.22 TL’DEN, 7.67 TL’YE ÇIKARILDI

Trabzon’da suya yapılan yüzde 47 zamla birlikte indirimsiz bölgelerde konutlarda suyun metreküp fiyatı 5.22 TL’den, 7.67 TL’ye çıkarıldı. (Ortahisar’da Çukurçayır, Pelitli, Yalıncak, Çağlayan, Akoluk, Akyazı, Uğurlu, Yeşilova ve Gürbulak Mahallelerinde oturanlar suya yüzde 50 indirim yapılıyor)

SUYA ZAM YAPILDIĞI TİSKİ GENEL KURULUNDA YAŞANANLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN…

TARİFE VE FİYATLAR ŞU ŞEKİLDE OLDU:

Konutlar: 5.22 TL’den 7.67 TL’ye,

İşyeri, ticari amaçlı faaliyet yürüten dernekler ve vakıflar, akaryakıt istasyonları, yıkıma yağlama istasyonları ve Resmi Kurum Sosyal Tesisleri, geçici aboneler: 12,60 TL’den 18.52 TL’ye,

İnşaat, biriken taş imalatı ve taşocağı: 18.43 TL’den, 27.09 TL’ye,

Resmi kurumlar: 7.79 TL’den, 11.45 TL’ye,

Okullar: 7.79 TL’den, 11.45 TL’ye,

MEB’e bağlı Özel Eğitim Kurumları (Okul, dershaneler ve kurslar, öğrenci yurt ve pansiyonları): 7.79 TL’den, 11.45 TL’ye,

Hastaneler: 7.79 TL’den, 11.45 TL’ye,

Fabrika, Banka: 23.98 TL’den, 35,25 TL’ye,

  1. Grup Vergisiz Kurumlar (Konsolosluklar) : 10.97 TL’den, 16.13 TL’ye,
  2. Grup Vergisiz Kurumlar (Serbest Bölge) : 21.95 TL’den, 32.27 TL’ye,

Turistik ve yük gemileri: 21.95 TL’den, 32.27 TL’ye,

Resmi öğrenci yurt ve pansiyonları: (Genel Müdürlüğün mesken tarifesi)

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kuran Kursları, muhtarlık büroları, ticari faaliyette bulunmayan dernekler, kamu yararına çalışan dernekler, vergi muafiyeti olan vakıflara ve siyasi partiler (Aboneni bulunduğu yere ait mevcut mesken tarifesi)

Umumi Tuvaletler: (Abonenin bulunduğu yerdeki mesken tarifesi)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA