SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

MEĞER, RAMAZAN PİDESİNE GİZLİ ZAM YAPILMIŞ!

Bu haber 28 Mart 2021 - 17:39 'de eklendi ve 241 views kez görüntülendi.
MEĞER, RAMAZAN PİDESİNE GİZLİ ZAM YAPILMIŞ!

MEĞER, RAMAZAN PİDESİNE GİZLİ ZAM YAPILMIŞ!

Trabzon’da ekmeğe olduğu gibi Ramazan pidesine de gizli zam yapıldı. Fırıncılar Odası, zam yapmama kararı aldıklarını açıklamalarına rağmen geçen sene 575 gramı 5 TL’ye satılan Ramazan Pidesinin, bu yıl gram düşürülerek aynı fiyata satılacağı görüldü. Trabzon’da hatırlanacağı üzere Ocak ayında ekmeğin de gramajı düşürülmüştü.

Ramazan ayının yaklaşmasıyla en çok merak edilen konulardan biri de Ramazan Pidesinin fiyatı oldu.

Trabzon Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada her zaman halkın yanında olduklarını ifade ederek esnaflarla yaptıkları istişarede bu yıl pideye zam yapmama kararı aldıklarını açıklamıştı. İlik, Trabzon’da 500 gram susamlı Ramazan Pidesinin fiyatının da geçen seneki fiyatla aynı 5 TL’den satılacağını açıklamıştı.

575 GRAMDAN 500 GRAMA DÜŞÜRÜLDÜ

Ancak Trabzon’da Ramazan Pidesinin fiyatları ve gramajları geçen sene ile karşılaştırıldığında ilginç bir durum ortaya çıkıyor. Geçen yıl 575 gramdan, 5 TL’ye satılan Ramazan Pidesinin bu yıl 500 grama indirilip 5 TL’den satılacağı anlaşıldı.

Yaşanan bu durum Ocak ayında ekmeğe yapılan gizli zammı hatırlattı.

Hatırlanacağı üzere Trabzon’da bu yıl Ocak ayında ekmeğe de gizli zam yapılmıştı. İl genelinde 2 TL fiyatla satılan 280 gramlık ekmek, yine aynı fiyatta kalmış ancak gramajı 230’a düşürülmüştü.

Ramazan pidesinde aynı yol izlenirken, geçen sene 575 gramdan 5 TL’ye satılan Ramazan Pidesi, bu yıl 500 grama düşürülerek yine aynı fiyattan satılacak. 

Trabzon’da sadece Ramazan pidesine değil Lavaş fiyatlarında da artış olduğu görülüyor. 10 TL’den satılan Lavaş, 12 TL’ye yükseltildiği kaydedildi.

Trabzonlu fırıncılar, artışın normal olduğunu kaydetti. Türkiye’de her şeye olduğu gibi Fırıncıların ham maddelerine de büyük oranda zam geldiğine dikkat çekildi. Fırıncılar geçen sene ile kıyasladıklarında unun çuvalına yüzde 70 oranında zam geldiğine dikkat çekerek, gramaj düşüşünün mecburiyetten yaşandığını ifade etti.

2019’DA 500 GRAMDAN, 575 GRAMA ÇIKARILDI

Trabzon’da Ramazan Pidesinin gramajı ise zaman zaman değişiklik gösteriyor.

 2018’de 500 gram olan Ramazan Pidesi, 2019 yılında ise 575 grama çıkarılmıştı. 2018’de 500 gram Susamlı Ramazan Pidesi 3,5 TL’ye satılırken, 2019’da 575 grama çıkarılarak 5 TL’den satılmıştı.

2020 yılında da fiyatlar değişmemiş 575 gram Susamlı Ramazan Pidesi yine 5 TL’den satılmıştı.61saat

Dolayısı ile tüketici her zaman, her koşulda tabiri caizse kazık yiyen kesim oluyor. Devletin koruyucu kanadı artık tüketici halkın üstünden çekilmiş…

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA