SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TRABZON’DA KORKUTAN GERÇEK! Yoğun bakımlar doldu, Entübe olan çocuk var!

Bu haber 13 Eylül 2021 - 20:56 'de eklendi ve 105 views kez görüntülendi.
TRABZON’DA KORKUTAN GERÇEK! Yoğun bakımlar doldu, Entübe olan çocuk var!

TRABZON’DA KORKUTAN GERÇEK! Yoğun bakımlar doldu, Entübe olan çocuk var!

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, Trabzon’daki coronavirüs yakaları nedeniyle yoğun bakımların dolduğunu söyledi.

Coronavirüs vakaları açısından en yüksek ilk 5 şehir içerisine gidildiğini belirten Usta “Vakalar açısından Trabzon en yüksek ilk 5 şehir içerisinde gidiyor. Bu bizi çok üzüyor. Bu konuda mücadelemize devam ediyoruz. Sağlıkçılarımız ve vatandaşlarımızda pozitif vaka sayısı yüksek olduğundan dolayı hem bizim hizmet verme anlamında zorluklarımız ortaya çıkıyor, hem de yoğun bakım ve entübe olan vatandaşlarımızın sayısının fazla olması bizi endişelendiriyor. “ ifadelerini kullandı.

Trabzon’da yoğun bakımların yüzde 90-95 dolu olduğunu belirten Usta “Yoğun bakımlarımız dolu. Yüzde 90-95’in üzerinde dolulukla gidiyoruz.

Yoğun bakımda yatan hastaların yüzde 50’si entübe. Sayı olarak belki yüksek görülmeyebilir ama entübe olan her vakayı kaybetme olasılığı olduğu için önemli.” Dedi.

Trabzon’da aşı olup da yoğun bakımda yatan hasta olmadığını belirten Usta “Aşı bizim olmazsa olmazımız. Yoksa insanlarımızı birilerinin söylediği gibi ne zorlamak, ne de çip takmaya için aşı istiyoruz. Tamamen öz ve safhane bir şekilde coronavirüsten koruma ve hastaneye düşmelerini önlemek için istiyoruz.

Aşısını olup da yoğun bakıma düşen, entübe olan Trabzon’da şuanda yok.

Türkiye ortalamasına baktığımızda %95 oranında aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ama yüzde 3 ‘de aşı olup da coronavirüs olanlar var.

Biz şunu biliyoruz zaten; aşı yüzde 90 koruyor. Yüzde 10 korumama ihtimali zaten var.

Burada asıl olan nedir? Aşı olsak da olmasak da maske mesafe kurallarına uymamız gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Yoğun bakımda 4-9 yaş aralığında bir çocuğun entübe olduğunu belirten Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta “4-9 yaş grubunda bir kişi Trabzon’da yoğun bakımımız da entübe. Yoğun bakımımızda yatıyor maalesef. Bunun dışında 12 yaşla kadar aşılar düştü. Bir rağbet var gibi gözüküyor. Okullarda velilerimiz çocuklarını aşılamaya başladı. Ama bu konuda biraz geç kaldık gibi. Biraz daha kıpırdayabilirsek bu illetten kurtulacağımızı düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.

Son olarak okullardaki durum ile alakalı konuşan Usta “Okullar şuan için çok sıkıntılı gitmiyor. Tabii ki 3-5 vaka olacak. Ama oransal değerine baktığımıza bu tolere edilebilecek durumda. Önemli olan maske ve mesafe kurallarına uymak.

Önemli olan aşı ile virüsün yaşayamayacağı bir ortamı oluşturmak. Sonuçta virüs yaşamak için her yolu deneyecek. “ ifadelerini kullandı.Habe61

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA