SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TRABZON’DA İNDİRİMLİ SU TARİFESİ GERİ DÖNDÜ! Beldeden ve köyden mahalleye dönüşen yerlerde 2025 yılına kadar devam edecek .

Bu haber 31 Mayıs 2023 - 17:30 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.
TRABZON’DA İNDİRİMLİ SU TARİFESİ GERİ DÖNDÜ! Beldeden ve köyden mahalleye dönüşen yerlerde 2025 yılına kadar devam edecek .

TRABZON’DA İNDİRİMLİ SU TARİFESİ GERİ DÖNDÜ! Beldeden ve köyden mahalleye dönüşen yerlerde 2025 yılına kadar devam edecek

.

Büyükşehir kanunu ile birlikte köyden mahalleye, beldeden mahalleye dönüşen yerlerde 5 yıl süreyle belediye suyu kullanımında indirim uygulanıyordu.

 Köyden mahalleye dönüşenlere yüzde 25, beldelerden mahalleye dönüşen yerlerde yüzde 50 indirimli su ücreti alınıyordu.

Kanun gereği 31 Aralık 2022 tarihinde kaldırılan uygulamayla ilçe ve büyükşehir belediye meclisleri Trabzon’da Kentsel ve Kırsal Alanları belirlemişti.

Belirlenen bu alanlarda sadece kırsal olarak ifade edilen yerlerde belli oranda indirimli su tarifesi uygulanırken, beldeden dönen ve kentsel olarak adlandırılan yerlerde ise indirimli su tarifesi uygulanmamıştı.

SU ÜCRETLERİ İADE EDİLECEK

1 Ocak 2023’te uygulamanın bittiğini, ancak indirimli düzenlemenin 2025 yılına kadar devam etmesi yönünde karar alındı.

Aradan geçen 5 ayın ardından toplanan TİSKİ Genel Kurulu indirimli su tarifelerini bugün aldığı kararla yeniden eski haline döndü. 

Daha sonra yeni kanun değişikliği ile bu uygulananın 2025 yılı sonuna kadar eskisi gibi devam etmesi yönünde kanuni düzenleme yapıldı.

1 Ocak 2023 tarihinden bugüne kadar olan sürede vatandaşlardan fazla aldığımız ücretleri mahsuplaşma şeklinde metre küp olarak iade edilecek.

VATANDAŞLARIN SU FATURALARINDAN DÜŞECEK

Ayrıca indirimli su tarifesinin kaldırıldığı 5 aylık sürede alınan fazla ücret mahsuplaşma şeklinde vatandaşların gelecek su faturalarından düşülecek.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA