SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TRABZON’DA DOKTORLARDAN EYLEM! G(ö)revdeyiz…

Bu haber 08 Şubat 2022 - 19:34 'de eklendi ve 41 views kez görüntülendi.
TRABZON’DA DOKTORLARDAN EYLEM! G(ö)revdeyiz…

TRABZON’DA DOKTORLARDAN EYLEM! G(ö)revdeyiz…

.

Trabzon Tabip Odası ve odaya bağlı doktorlar Pandeminin katmerleştirdiği, çalışma koşullarında artan zorluklar ve ekonomik krizin de derinleştirdiği ekonomik hakları ile ilgili büyük kayıpları yaşamaya devam ettiği gerekçesi ile ‘G(ö)revdeyiz’ eylemleri ile sorunlarını kamuoyuna ve iktidara duyurdular.

Sağlıkçıların sorunları devam ettiği sürece ve sağlıklı görev yapamazlarsa hastaların sağlık hizmeti alamama sorunu ortaya çıkar…

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Trabzon Tıp Fakültesi Dekanlığı Numune kampüsü önünde yapılan eylemde basın açıklamasını okuyan Yönetim Kurulu Üyesi Haşmet Murat Bozalioğlu, “sağlıkta dönüşüm programı ile emeğimiz ucuzlatılmış, çalışma koşulları kötüleşmiş halkın sağlık hakkı elinden alınmış gelinen aşamada sağlık sistemi işlemez hale gelmiştir” dedi.

Taleplerin sıralandığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

“Sağlığı alınıp satılan bir meta, hastaneleri işletme, hastaları müşteri, hekimleri ve sağlık çalışanlarını köle olarak gören anlayışın yürürlüğe koyduğu sağlıkta dönüşüm programı ile emeğimiz ucuzlatılmış, çalışma koşulları kötüleşmiş halkın sağlık hakkı elinden alınmış gelinen aşamada sağlık sistemi işlemez hale gelmiştir.

Pandeminin katmerleştirdiği, çalışma koşullarında artan zorluklar ve ekonomik krizin de derinleştirdiği ekonomik haklarımız ile ilgili büyük kayıpları yaşamaya devam ediyoruz.

Siyasal iktidar sağlık hizmetlerini üreten hekimleri ve sağlık çalışanlarının haklarını görmezden gelmekte, tercihini sermayeden yana kullanmaktadır. Tüm toplumsal kesimler gibi bizler de artık geçinemiyoruz.

Taleplerimizi açık:

 • Tüm hekimlere ve sağlık çalışanlarına insanca yaşamaya olanak veren, emekliliğe yansıyan yoksulluk sınırı üzerinde temel ücretin verilmesi; eğitim durumu, hizmet yılı, mesleki risk gibi faktörler ile ücret skalasının belirlenmesi.
 • Etkili ve caydırıcı yeni bir sağlıkta şiddeti önleme yasasının çıkarılması, güvenli işyerlerinin oluşturulması.
 • Sağlıktaki personel sayısının kadrolu güvenceli istihdam ile OECD ortalamasına çıkarılması.
 • COVID-19 başta olmak üzere meslek kaynaklı hastalıklara karşı bütüncül bir meslek hastalıkları yasası çıkarılması.
 • Ek göstergelerin 3600’den 7200’e kadar kademeli olarak yükseltilmesi.
 • Koruyucu sağlık hizmetlerinin öncelediği birinci basamak sağlık hizmetlerinin oluşturulması, Aile hekimliği ceza yönetmeliğinin iptal edilmesi.
 • Asistan hekimler başta olmak üzere uzun süreli ve angarya çalışmanın kaldırılması.
 • Sağlık hizmetlerinde katkı katılım payı, reçete ücreti vb adlarla alınan ücretlerin iptal edilmesi.
 • Liyakatsiz atamalar, soruşturmalar, mobbing, güvenlik soruşturmaları, KHK’ler ile dayatılan antidemokratik uygulamaların derhal bitirilmesi.
 • Özel sağlık kuruluşlarında ciro baskısına, taşeronlaştırmaya, güvencesiz çalışmaya son verilmesi.
 • Sağlık hizmetlerinin planlanmasından sunulmasına kadar çalışanların örgütleri aracılığıyla karar alma mekanizmalarında yer alması.
 • Sağlığa ve çalışanlarına bütçeden daha fazla pay ayrılması.
 • Hangi statüde olursa olsun tüm hekim ve sağlıkçı emeklilerine insanca yaşamaya yetecek emekli maaşı.
 • 657, 992, 1593, 5199, 5216, 5393, 5996, 6343 Sayılı Kanunlara göre sağlık alanında görev yaptıkları halde, görmezden gelinen veteriner hekimlerin de tüm sağlık çalışanlarına yapılacak yasal düzenleme ve maaş iyileştirmelerinden faydalandırılması.

Bizleri artık sağlık hizmeti veremez hale getirilen bu çalışma yaşamının sürdürülemez olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz. Oyalama değil, hakkımız olanı istiyoruz.

Bize dayatılan bu çalışma koşulları, bu sefalet ücretlerin kader olmadığını biliyoruz. 14 Mart Tıp Bayramına doğru giderken büyük sağlıkçı buluşmaları gerçekleştireceğiz.

Taleplerimizin karşılanmaması durumunda daha uzun süreli G(Ö)REV’e hazır bulunduğumuzu da buradan kamuoyuna bildirmek istiyoruz.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA