SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TRABZON’DA DENİZ DOLGUSU İLE BİR TESİS DAHA! Oda Başkanı sert çıktı! Neden bakanlığın planlaması beklenmedi?

Bu haber 22 Eylül 2021 - 19:16 'de eklendi ve 175 views kez görüntülendi.
TRABZON’DA DENİZ DOLGUSU İLE BİR TESİS DAHA! Oda Başkanı sert çıktı! Neden bakanlığın planlaması beklenmedi?

TRABZON’DA DENİZ DOLGUSU İLE BİR TESİS DAHA! Oda Başkanı sert çıktı! Neden bakanlığın planlaması beklenmedi?

 Trabzon Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen, deniz dolgusu ile yapılması planlanan tesis için dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

”TRABZON KIYILAŞMA SORUNU YAŞIYOR”

Trabzon’un kıyılaşma sorunu yaşadığın belirten Başkan Ercan Şen açıklamasında ”Bölgemizdeki denize kıyısı olan birçok kent gibi Trabzon’da kıyılaşma sorunu yaşıyor ve özellikle kıyı kesimleri hem nüfus yoğunlaşması hem de kentsel arazi kullanım kararlarının yer seçiminde birinci alternatif oluyor. Buna ilaveten karasal alanların haricinde denizel alanlarda dolgu marifetiyle kullanılıyor ve birçok kamu yatırımı için sonsuz kullanım imkanı oluşturuyor.

Trabzon il sınırları içinde yaklaşık 110-120 km sahil şeridi ve kıyı alanı boyunca dolgu yapılmamış veya yeni projelere mekan sağlamak üzere ilave dolgu planı yapılmayan ilçemiz yok. Ortahisar ilçe sınırları içinde doğal kıyı özelliği gösteren bir tek yer ganita ve çevresi kaldı. Hadi Karadeniz Sahil Yolu için yapılan kıyı müdahaleleri geçtik, ilave dolguların sonu gelmiyor.

Akyazı koyu, stat, şehir hastanesi, olmayan hafif raylı ulaşım, depolama alanı, Gülcemal dolgu alanı gibi ki, bu arada özelliği gereği kıyıda olması gereken kullanımları balıkçı barınağı, liman, tekne çekek-bakım yeri, yat limanı gibi kullanımları dahil etmiyorum. Sürekli kıyı alanlarına ilave kullanım getiriyoruz.

En son örneği de 100. Yıl Parkının deniz tarafında ve balıkçı barınağı ile KTÜ sahil tesisleri arasında konumlandırılacak “ileri biyolojik atık su arıtma tesisi” alanın yer seçimi kararıdır.” ifadelerini kullandı.

”BU HUSUS BAKANLIĞA SORULMUŞ MU?”

Trabzon Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen açıklamalarının devamında ”Her geçen gün kıyıya denize sırtını dönen bir kent olarak üst sıralara tırmanıyoruz. Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ganita ve çevresinde yaptığı düzenlemeyle kente verdiği değeri ve hassasiyeti maalesef her kıyı alanında göstermiyor. Şimdi iki hususa açıklık getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Birincisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanmakta olan ve Trabzon’un kıyı alanları için önemli olan bütünleşik kıyı alanı planları tamamlanmadan neden bu bölgede yer seçimi yapılmıştır? Bütünleşik kıyı alanı planlarının kıyı alanları ve etkileşim alanlarına odaklı bütünsel bir yaklaşım içinde mekansal stratejiler oluşturacağından, hangi bölgenin korunacağını, ne amaçla kullanılacağını belirleyecek bir çalışma olduğundan haberimiz mi yok?

Neden bu çalışmanın ve planların bitmesi beklenmiyor? Ya da bu planda bahse konu bölge için ne tür kullanım önerilmiş, analiz edilmiş, bu husus bakanlığa sorulmuş mu?

İkincisi Atık Su arıtma Tesislerinin kentlerimizdeki en önemli altyapı yatırımlarından biri olduğu, tesisin kurulacağı bölgenin atık su toplama sisteminin son noktası dikkate alınarak bölgenin en düşük kotlu yerinde planlanmasının enerji ve işletme giderlerini minimum düzeyde tutmak dışında hangi yer seçim kriterlerini barındırarak 100.yıl parkının olduğu bölgenin seçildiğinin, başka alternatif alanların araştırılıp araştırılmadığının açıklanması gerekmektedir.

Bu kentin başka denizi sahili kıyısı yok.” ifadelerine yer verdi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA