SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TEZGAHLARDA YERİNİ ALDI; Beklenen Gürcü Hamsisi Geldi

Bu haber 18 Ocak 2022 - 15:39 'de eklendi ve 96 views kez görüntülendi.
TEZGAHLARDA YERİNİ ALDI; Beklenen Gürcü Hamsisi Geldi

TEZGAHLARDA YERİNİ ALDI; Beklenen Gürcü Hamsisi Geldi

.

Gürcistan karasularında Türk balıkçıların avladığı hamsi Trabzon’a gönderilince tezgâhlar şenlendi

 Birkaç gün öncesine kadar kilosu 80 TL’den satılan hamsinin fiyatı 25 TL’ye kadar geriledi

Trabzon’da tezgâhlarda uzun bir süreden beri pek görülmeyen hamsi, Gürcistan’da Türk balıkçılar tarafından bolca avlanıp Trabzon’a gönderilince tezgahlar şenlendi. Bir kaç gün öncesine kadar kilogram fiyatı 80 TL olan hamsinin fiyatı bir anda 25 TL’ye üştü.

Trabzon’da birkaç gün öncesine kadar kilosu 80 TL’ye kadar satılan hamsi Gürcistan’dan bol miktarda hamsinin gelmesiyle fiyatı 25 -30 TL’ye kadar geriledi. Sezon başlarında bol görülen ve kilosu 10 TL’den satılan hamsi Aralık ayı ortalarında birden kaybolurken umutları Gürcistan’dan gelecek hamsiye bırakmıştı.

Balıkçı esnaflarından Süleyman Çakır, Gürcü hamsisinin bol olmasının hem kendilerini hem de vatandaşı memnun ettiğini belirterek “Hamsi en son bir ay önce bol idi. Şu anda hamsi Gürcistan’dan geliyor kilosunu 30 TL’den satıyoruz. Hamsinin bol olması vatandaşı da bizi de sevindirdi.

Hamsi bir aydan fazla pek yoktu. Hamsi 15-20 gün daha devam eder diye düşünüyorum. Aylar üzerine ilk defa böyle hamsi geldi. Daha önce az geliyordu dolayısıyla fiyatı da 50-60 TL’den aşağı değildi” dedi.

Balıkçı esnaflarından Ahmet Çoğalmış ise “Hamsi bir, bir buçuk ay önce boldu daha sonra birden kayboldu. Ocak ayının ilk günlerinde Gürcistan’dan hamsi bekledik, ancak ilk kez bugün geldi.

Hamsinin kilosunu 30 TL’den satıyoruz. Dolayısıyla daha önce 50-60 TL’den satılıyordu Gürcistan’dan gelmesiyle birlikte fiyatlar geriledi. Temennimiz bundan sonra bol olması. Dün balık pek yoktu yetiştirme balıkları sattık. Çinakop 60 TL, mezgit 60 TL, istavrit 30 TL, hamsi 25-30 TL, Fiyatlar düne göre biraz daha ucuz” diye konuştu. Akçaabat’ın Sesi

Mahallemiz Sargana’da günlük balık satışı faaliyetinde bulunan İsmet TAŞ’ta günlük taze hamsi bulmanız mümkün…

-Foto: Balıkçı İsmet TAŞ-

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA