SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TAŞERON KALKSIN, BELİRSİZLİK BİTSİN: Artık güvencesizlik istemiyoruz

Bu haber 27 Eylül 2021 - 21:13 'de eklendi ve 142 views kez görüntülendi.
TAŞERON KALKSIN, BELİRSİZLİK BİTSİN: Artık güvencesizlik istemiyoruz

TAŞERON KALKSIN, BELİRSİZLİK BİTSİN: Artık güvencesizlik istemiyoruz

Taşeron işçiliğin kaldırıldığı imajı sunulurken hala birçok kurumlarda düşük ücret ve çalışma saatlerinin belirli işçilerin güvenceleri sosyal hakları ellerinden alınmış durumda.

Ankara’da, doğalgaz dağıtımı yapan BaşkentGaz’ın taşeronu Ersan Elektrik firmasında çalışan Enerji-Sen üyesi işçiler, dün Ulus Meydanı’nda taşeron çalışmanın kaldırılması talebiyle basın açıklaması yaptı. Yaklaşık 160 kişinin katıldığı eylemde basın açıklamasını okuyan Enerji-Sen Sendikası avukatı Deniz Altaylı “Belirsizlikler de ücret yetersizliği de bize ‘Artık Yeter!’ dedirtiyor” ifadelerini kullandı.

Kadrolu çalışanlarla aynı işi yapmalarına rağmen farklı ücretlerle çalıştıklarını söyleyen Altaylı “Çalışma yerimiz değişebiliyor, iş tanımımıza uygun olmayan işlerde çalışmak zorunda kalabiliyoruz. Taşeron firmanın sözleşmesinin uzatılıp uzatılmayacağının belirsizliği bizi işsizlik riskiyle yüz yüze bırakıyor” diye konuştu.

Taşeron çalışmanın kalkmasını istediklerini belirten Altaylı “Taşeron çalışma ortadan kalksın, kadrolu ve güvenceli biçimde, eşit işe eşit ücret uygulanarak çalışalım” dedi. Ekonomik kriz nedeniyle aldıkları düşük ücretle geçinemediklerini vurgulayan Altaylı şunları söyledi: “Ülkemizin içinden geçtiği ekonomik kriz sürecini de göz önüne alırsak, ne kiraya para yetiştirebiliyoruz ne mutfağa ne de faturalara. Tüm bunlar yetmezmiş gibi mobbinge maruz kalıyoruz.”

Hakkımızı vermemekle tehdit etmeyin

Altaylı, sendikal örgütlenme başladıktan sonra mobbingin arttığını belirtti: “Sendikadan istifa etmemiz yönünde telkin edildik ama vazgeçmedik. Bazı arkadaşlarımız görev değişikliğine maruz kaldı. Biz biliyoruz ki aslında bu olanlar yasalara ve kanunlara aykırıdır.” Altaylı, “Bizi işten çıkarmakla ya da iflas göstererek kıdem tazminatımızı vermemekle tehdit etmeyin” dedi. Sendikal haklarına sahip çıkacaklarını aktaran Altaylı son olarak şunları söyledi: “Sendikal nedenle işten atamazsınız, eğer bunu yaparsanız da karşınıza hukukla dikiliriz ve kazanırız.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA