SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI 559 HİLELİ ÜRÜNÜ AÇIKLADI: firmalara ceza yağdı!

Bu haber 03 Mart 2022 - 20:34 'de eklendi ve 62 views kez görüntülendi.
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI 559 HİLELİ ÜRÜNÜ AÇIKLADI: firmalara ceza yağdı!

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI 559 HİLELİ ÜRÜNÜ AÇIKLADI: firmalara ceza yağdı!

.

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıdalarda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 371 firmaya ait 559 parti ürünü bakanlığın internet sitesinde kamuoyuna açıkladı.

Karadenizli firmalar da var!

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıdalarda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 371 firmaya ait 559 parti ürünü Bakanlığın internet sitesinde kamuoyuna açıkladı.

Açıklanan listede, gıdalarda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 1609 firmanın 3605 ürünü paylaşıldı.

YOĞURT VE PEYNİRDE NATAMİSİN

Yayınlanan listede, 150’yi aşkın peynir ve yoğurtta tespit edilen mevzuata aykırılıklar dikkat çekti. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde üretilen peynir ve yoğurtlarda “Natamisin” tespit edildi. Süt ve süt ürünlerinde Natamisin kullanımı kısıtlı…

Oda TV’de yer alan habere göre, A101 zincir marketlerde satılan “Cebel” markalı krem peyniri, kaşar peyniri ve süzme peyniri de “Natamisin” tespit edilen ürünler arasında yer aldı.

İşte “Natamisin” tespit edilen işletmeler:

KASAPTA DOMUZ RESTORANDA AT ETİ

Bakanlığın listesinde sadece peynir ve yoğurt değil, et ürünleri de yer aldı.

Yayınlanan listede ilk olarak et ve et ürünlerindeki tağşişler dikkat çekiyor. Buna göre 18 farklı üründe tek tırnaklı eti ya da domuz eti tespit edildi.

Aydın’ın Buharkent ilçesinde Aşçım Umut isimli işletmede et, kıyma ve pide iç malzemesinde domuz eti tespit edilirken, Ankara’nın Sincan ilçesindeki Öz Yenikent aile kasabında satılan sucukta domuz eti tespiti dikkat çekti.

Bunun yanı sıra Çankırı’da Çiftçioğlu Pide Salonu’nda satılan kıymalı pide harcında tek tırnaklı eti, İzmir’in Menemen ilçesinde yer alan İzmir Et isimli işletmedeki dana sucukta tek tırnaklı eti, İstanbul Bakırköy’de yer alan Carousel AVM’de bulunan Efsane Kebap’taki kasap köftede tek tırnaklı eti tespiti yer alıyor. Cumhuriyet

*

KARADENİZLİ FİRMALAR DA VAR!

ÇAYDA GIDA BOYASI ŞOKU!

Samsun’da 8 firmaya ait 10 üründe taklit veya tağşiş tespit edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı tespit edilen firmaları açıkladı. Açıklanan listede Samsun’dan 8 firma ve 10 ürün yer aldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye genelinde taklit veya tağşiş yapıldığı tespit edilen 371 firmaya ait 559 parti ürünü ifşa etti. İnsan sağlığını tehlikeye düşürebilecek şekilde gıdalarla oynayan firmalar Tarım ve Orman Bakanlığı’nın son yayınladığı listede kamuoyunun bilgisine sunuldu.

Bu kapsamda, laboratuvar sonucu ile kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş ve değiştirilmiş ürünlere ait bilgiler ile taklit/tağşiş yapılmış ürünlere ait bilgiler paylaşıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada gıda güvenilirliği denetimlerinin titizlikle yürütüldüğü belirtilerek, “5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında hazırlanan Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten veya ithal eden, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Bugün yapılan 27. kamuoyu duyurusu ile 371 firmaya ait 559 parti ürün bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Bu kapsamda, taklit ve tağşiş yapan gıda işletmecilerine gayri safi gelirlerine bağlı olarak 50.000 TL’den 2.000.000 TL’ye kadar idari para cezası, hapis cezası, adli para cezası ve gıda sektörü faaliyetinden men cezası getirilmiştir” denildi.

SAMSUN’DAN 8 FİRMA, 10 ÜRÜN

Samsun’da “bitki, çay ve kahve ürünleri” ile “süt ve süt ürünleri” kategorilerinde 8 firma ve 10 ürün tespit edildi.

Bakanlık tarafından Samsun’da tespit edilen gıda ürünleri ve markalarla ilgili Tirebolu’da birçok çay firması faaliyet göstermekte olup, tağşişle ilgili firmalar listede yer almaktadır. Tespit edilen gıda ürünleri ve markaları şu şekilde sıralandı:

– Tirebolu Çaysan Çay Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Elmas Gold Siyah Çay “boya/gıda boyası.”

– Tirebolu Çaysan Çay Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Elmas Eko Siyah Çay “boya/gıda boyası.”

– Tirebolu Çaysan Çay Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Kümbet Siyah Çay “boya/gıda boyası.”

– Yazıcıoğulları Süt Ür. San. Tic. Ltd. Şti. Çarşamba/Samsun(Yazıcıoğulları Süt Ürünleri) tereyağı “bitkisel yağ.”

– Başak Dondurmaları Gıda ve Süt Ür. San. Ltd. Şti. Tekkeköy/Samsun (Sakız Kaymaklı-Sade-Dondurma) “bitkisel yağ.”

– Aybars İth. Mad.ve Top. Gıda Tic. Ltd. Şti. Samsun (Aybars Trabzon Yayık Tereyağı) “bitkisel yağ.”

– Behiye Bilgin-Gökçeboğaz Köy Ürünleri Pazarı Alaçam/Samsun- tereyağı “bitkisel yağ.”

– Emine Bilgin-Gökçeboğaz Köy Ürünleri Pazarı Alaçam/Samsun- tereyağı “bitkisel yağ.”

– Samtat Süt Ürünleri (Hatice Bay Samsun Samtat Tereyağı Tereyağı) “bitkisel yağ.”

– Kirazbey Süt Ürünleri-Samet Akkiraz Samsun (Karadeniz Vakfıkebir Dil Peyniri) “bitkisel yağ.”

*

Aşağıda bazı tağşiş tespit edilen bazı firmalar sıralandı. -Karadeniz-

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA