SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

‘SU HAYATTIR’ AMA… | Trabzon’da suya 3 yılda büyük zam!

Bu haber 13 Aralık 2022 - 12:05 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.
‘SU HAYATTIR’ AMA… | Trabzon’da suya 3 yılda büyük zam!

‘SU HAYATTIR’ AMA… | Trabzon’da suya 3 yılda büyük zam!

.

‘Su kullanım hakkı’ ihlal anlamına gelen suya Trabzon’da 3 yılda yüzde 288 zam yapıldı.

Enflasyon oranına bağlanan zamla birlikte suyun fiyatının bugün 9.34 TL’den satıldığı belirtildi.

CHP Trabzon Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zoruloğlu’nun göreve geldiği 2019 yılından bugüne suya yüzde 288 zam yapıldığını açıkladı.

Trabzon’da suyun o dönem 3.25 TL’den satıldığını grafikle açıklayan Oyman, bugün ise suyun 9.34 TL’den satıldığını belirtti.

3 YILDA YÜZDE 288 ZAM

Oyman, ayrıca suya son 1 yılda yüzde 69 zam yapıldığını, bu kısmın yüzde 22’sinin ise enflasyon oranına göre otomatik olarak yapılan zam artışı ile sağlandığını belirtti.

‘Zammın suyunu çıkardılar” başlığı ile yaptığı açıklamada Oyman, “Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 Mayıs ayında karar aldığı zammı otomatiğe bağlayan su tarifesine karşı uygulamanın son verilmesi için verilen önerge son TİSKİ Genel Kurulunda reddedilmişti.

Son yerel seçimden bu yana tarife tablosuna baktığımızda Türkiye’nin ekonomik tablosunu görebilirsiniz. Göreve geldiklerinden bu yana su tarifesinde toplamda %288, 2021 Kasım ile 2022 Kasım arasında 1 yılda %69, Enflasyon oranına göre ise 6 ayda otomatik olarak %22’lik zam vatandaşın cebine yansıdı” dedi.

SUSKUNLUKLARINA ANLAM VEREMİYORUZ

Oyman, açıklamasına şu şekilde devam etti: “Gıda ürünleri başta olmak üzere tüketim malzemelerinin satış fiyatlarının sürekli artış gösterdiği dönemde vatandaşa Trabzon’da her ay farklı bir su tarifesiyle karşı karşıya bırakmanın en güzel tarifi zammın suyunu çıkarmak olur.

Su hayattır, ülkemizde ise hayatın gündemi zamdan ibaret olmuştur. CHP’li belediyelerde indirim isteyen AK Partili meclis üyelerinin Trabzon’daki suskunluklarına anlam veremiyoruz.

Enflasyon oranına göre tarife değişikliğinden vazgeçen belediyeler mevcutken bu uygulamadan Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin de vazgeçmesini öneriyoruz. Trabzonlu bakanların ise İstanbul’u takip edeceklerine kendi memleketlerindeki durumu takip etmelerini tavsiye ediyoruz.61saat

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA