SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

ŞİDDETLİ YAĞIŞ ŞEHRİ VURDU: Dere taştı ve mahalle sular altında kaldı, araçlar suya gömüldü!

Bu haber 02 Ekim 2023 - 12:46 'de eklendi ve 35 views kez görüntülendi.
ŞİDDETLİ YAĞIŞ ŞEHRİ VURDU: Dere taştı ve mahalle sular altında kaldı, araçlar suya gömüldü!

ŞİDDETLİ YAĞIŞ ŞEHRİ VURDU: Dere taştı ve mahalle sular altında kaldı, araçlar suya gömüldü!

.

Trabzon’un Sürmene ilçesi, yoğun yağışların etkisi altında kalarak sel felaketi yaşadı.

Akşam saatlerinde başlayan şiddetli yağışlar, özellikle Çarşı Mahallesi’nde büyük bir tahribata neden oldu.

Eski polis karakolunun hemen yanındaki dere taştı ve mahalle sular altında kaldı. Yağışlar, yol seviyesinin altında bulunan bir istinat duvarını aşarak içinde birçok aracın bulunduğu bölgeyi su altında bıraktı. Olayın ardından bazı vatandaşlar, itfaiye ekiplerinin yardımıyla mahsur kaldıkları yerlerden kurtarıldı.

EVLERİ SU BASTI

İlçede hayat olumsuz etkilenirken binaların bodrum katlarında su birikintileri sonucu merkez mahallelerin sokaklarında su baskını oluştu. 50’ye yakın bina zarar görürken 8 binanın bodrumunu basan su birikintileri yoğun çalışmalar sonucu boşaltıldı. 5 bina için ise çalışmalar devam ediyor.

YOLLAR KAPANDI

Sürmene’de sel ile birlikte 8 mahalle yolu ulaşıma kapanırken bugün yolların yeniden ulaşıma açıldığı belirtildi. Merkez Mahallesi’nde temizlik çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

HEYELAN OLUŞTU

Armutlu, Camlıca, Oylum, Çarşı, Soğuksu, Yemişli, Orta Mahalle ve Balıklı Mahalleleri’nde ise sel ile birlikte heyelanlar oluştu. Bina içerisinde mahsur kalan bir aile itfaiye ekipleri tarafından binadan çıkartıldı. Bir bina ise heyelan sonucu devrildi.

FELAKET ANİDEN GELDİ

Sürmene ilçesinin esnaflarından Adem Çengi, felaketin aniden geldiğini belirterek, “Olay beş dakikada oldu. Hiçbir önlem alamadık. Her taraftan bir anda su geldi” dedi.

Dursun Berber ise yağışların dükkanına aniden girdiğini ve suyun dükkanının yarısına kadar ulaştığını ifade ederek, “Yukardan gelen su olduğu gibi buraya girdi. Yapacak bir şeyimiz yok. En son 20-30 sene önce böyle bir yağmur yağmıştı. Ama o da bu kadar şiddetli değildi” şeklinde konuştu.

CAN KAYBI YOK

Olay yerine hızla ulaşan kurtarma ekipleri, mahsur kalan vatandaşları güvenli bir şekilde kurtardılar. İlk belirlemelere göre, şiddetli yağışlar sonrasında herhangi bir can kaybının yaşanmadığı öğrenildi.

SÜRMENE’DE FELAKET SONRASI TOPARLANMA ÇALIŞMALARI

Şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketi sonrasında Sürmene’de toparlanma çalışmaları başladı. Belediye ekipleri, selin neden olduğu tahribatı gidermek ve sular altında kalan bölgeleri temizlemek için yoğun çaba sarf ediyor. Vatandaşlar da bir araya gelerek, selin neden olduğu zararı en aza indirmek için yardımlaşma çabası içindeler. (İHA)

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA