SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

SGK’DAN ACİLDE EK ÜCRET AÇIKLAMASI | Hangi hastalardan alınmayacak!

Bu haber 28 Mart 2022 - 19:45 'de eklendi ve 34 views kez görüntülendi.
SGK’DAN ACİLDE EK ÜCRET AÇIKLAMASI | Hangi hastalardan alınmayacak!

SGK’DAN ACİLDE EK ÜCRET AÇIKLAMASI | Hangi hastalardan alınmayacak!

.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sözleşmeli veya sözleşmesiz özel hastaneler de dahil olmak üzere acil hal kapsamında sunulan tüm tedavi masraflarının kurumca karşılandığı yineledi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılan açıklamada, “Acil hal kapsamında bulunan hastalıklar, iş kazası, trafik kazası ve benzeri durumlarda oluşan yaralanma ve travmalar sonucu alınan sağlık hizmetlerinden ilave ücret ve katılım payı alınmıyor.

Sözleşmesi olmayan sağlık kuruluşlarında acil hallerde sunulan sağlık hizmet bedellerinin SGK tarafından ödenebilmesi için acil halin belgelendirilmesi, kurumca acil halin kabul edilmesi gerekiyor” dendi.

“Yeşil alan” kapsamı dışında sunulan acil sağlık hizmetleri için ilave ücret istenemeyeceği vurgulanan açıklamada, “Hastane tarafından vatandaşa sunulan acil sağlık hizmetleri dolayısıyla herhangi bir ücret alınması halinde, tedavi gören ve ücret ödeyen kişi, bulunduğu ildeki SGK il müdürlüğüne ya da CİMER’e şikayette bulunabilir” ifadeleri yer aldı.

20’DEN FAZLA HİZMET ÜCRETSİZ

SGK açıklamasında, ilave ücret alınmayan hizmetler şöyle aktarıldı:

“Trafik kazasının oluş tarihine ve kazazedenin sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın üniversitelere bağlı hastaneler, diğer bütün resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarınca verilecek tüm sağlık hizmet bedelleri SGK tarafından karşılanıyor.

Ayrıca yoğun bakım hizmetleri, yanık tedavisi, kanser tedavisi kapsamında radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri, yenidoğana verilen sağlık hizmetleri, organ, doku ve kök hücre nakillerine ilişkin sağlık hizmetleri, doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri, hemodiyaliz tedavileri, ev hemodiyalizi, periton diyalizine (sürekli ayaktan periton ve aletli periton diyalizi) ilişkin sağlık hizmetleri ve kardiyovasküler cerrahi branşında yapılan cerrahi işlemler için de ücret alınmıyor.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA