SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

SAVCILIK; “çevre duyarlılığı suç değildir” dedi, takipsizlik kararı verdi

Bu haber 10 Mart 2022 - 21:00 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.
SAVCILIK; “çevre duyarlılığı suç değildir” dedi, takipsizlik kararı verdi

SAVCILIK; “çevre duyarlılığı suç değildir” dedi, takipsizlik kararı verdi

.

Muğla Milas’ta Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’nin Zeytin Festivaline sponsor olmasını protesto eden yaşam alanı savunucusu Deniz Gümüşel hakkında takipsizlik kararı verildi.

Muğla Milas’ta Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali (YK Enerji) sponsorluğunda Milas Belediyesi ve Milas Kaymakamlığı tarafından düzenlenen Zeytin Şenliği’ni protesto ettiği için İkizköy Çevre Komitesi’nden Deniz Gümüşel hakkında başlatılan kovuşturmada savcılık takipsizlik kararı verdi.

Savcılık gerekçeli kararında çevre sorununun günümüzde tüm insanlığın sorunu haline geldiğini belirterek, Gümüşel tarafından atılan bu içerikli slogan ve dövizlerin suç olmadığını belirtti.

BELEDİYE “ZEYTİN KATİLİ” TERMİKÇİ ŞİRKETİ SPONSOR YAPMIŞTI!

Milas’ta yapılan Zeytin Hasadı Şenliğinde yöredeki köylülerin zeytinliklerini yok eden termikçi YK Enerji Şirketinin sponsor yapılmasını karşı “Burada ikiyüzlülük var” diye protesto eden İkizköy Çevre Komitesi üyesi Deniz Gümüşel, polis tarafından zor kullanılarak gözaltına alınmıştı.

Polisin sürükleyerek götürdüğü Gümüşel “Zeytinin katili YK Enerji” diye slogan atarken, bir gece gözaltında tutulan Gümüşel ertesi gün ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı.

HALKI KİN VE NEFRETE TAHRİT SORUŞTURMASI

Aylardır Akbelen ormanının termik santral şirketi tarafından talan edilerek kömür ocağı yapılmasına karşı direnen İkizköylülerle birlikte mücadele eden Gümüşel, hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik”ten soruşturma açılırken aralarında 60 ilin barosunun da bulunduğu onlarca kurum Gümüşelin gözaltına alınmasını ve soruşturma açılmasını protesto etmişlerdi.

SAVCILIK: ÇEVRE KİRLİLİĞİ TÜM İNSALIĞIN SORUNU HALİNE GELDİ

Milas Cumhuriyet Savcısı açılan soruşturmaya dair verdiği kararında şu ifadelere yer verildi: “Yapılan soruşturma sonunda, şüphelinin taşıdığı dövizde yazılan söz ve şüphelinin attığı slogan içeriklerinin çevre kirliliği, çevrenin yok edilmesine karşı bir tepki mahiyetinde olduğu, günümüzde bu sorunun yani çevre kirliliği ve doğal ortamın bozulmasının tüm insanlığın ve dünyanın sorunu haline geldiği, bu konuda 191 üye Ülkenin taraf olduğu, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Kapsamında İklim Değişikliğinin azaltılması, adaptasyonu ve finansmanı hakkında dünyada birçok devletin katılımı ile Paris İklim Anlaşmasının imzalandığı hususları da göz önüne alınarak, şüphelinin taşıdığı döviz ve attığı sloganların halkın bir kesimini başka bir kesimine karşı düşmanlaştırma şeklinden bir eylem ve kasıt bulunmadığı, yapılan eylemin çevre duyarlılığı kapsamında kaldığı, suçun unsurları bakımından oluşmadığından kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilmiştir.”

Anayasa’nın 56. maddesi zaten yurttaşlara çevreyi koruma görevi vermiştir.                                Mahkemelere düşüren, doğaya ve çevreye faydasından çok uzun yıllar telafisi olmayan zararlar verecek kararları alan ve çevre tahribatına engel olmayan ve korumayanlardır.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA