SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

SAĞLIK EMEKÇİLERİNDEN ŞİDDETE KARŞI TEPKİ!  Trabzon’da doktorlar iş bıraktı

Bu haber 07 Temmuz 2022 - 11:12 'de eklendi ve 36 views kez görüntülendi.
SAĞLIK EMEKÇİLERİNDEN ŞİDDETE KARŞI TEPKİ!  Trabzon’da doktorlar iş bıraktı

SAĞLIK EMEKÇİLERİNDEN ŞİDDETE KARŞI TEPKİ!  Trabzon’da doktorlar iş bıraktı

.

Konya Şehir Hastanesi’nde görevli Kardiyoloji doktoru Ekrem Karakaya’nın silahla öldürülmesinin ardından Trabzon’da görev yapan doktorlar greve gitme kararı aldı.

Konya Şehir Hastanesi’nde görevli Kardiyoloji doktoru Ekrem Karakaya’nın silahla öldürülmesinin ardından tüm Türkiye’de olduğu gibi Trabzon’da da doktorlar greve gitti.

Grev dolayısıyla Trabzon Kanuni Devlet Hastanesi Numune Kampüsünde bir basın açıklaması yapıldı. Trabzon Trabzon Tabip Odasından yapılan açıklamada, “Biz sağlık, emek ve meslek örgütleri olarak; bu şiddet sarmalının genişlemesi karşısında siyasi iktidarı defalarca uyardık.

Sağlıkta şiddetin münferit bir olgu olmadığını, bunun toplumsal ve politik bir sorun olduğunu, gerekçeleriyle birlikte tekrar tekrar ifade ettik. Sağlık kurumlarında meydana gelen silahlı sakdırıların artışı nedeniyle bu konuda önlemler alınmasını ve 6136 sayılı yasada değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifleri önerdik.

Ancak tüm uyarılarımız görmezden gelindi, bilinçli bir yaklaşımla şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından koparılarak somun bireylere indirgendi.

Sorumluların bu durumunu arada bir kınamak dışında bir adım atmadı. Kınamanın bir işe yaramadığı ve sağlıkta şiddet olgusunun çığırından çıktığının bakanlık da farkında olacak ki; sağlıkta şiddet istatistiklerinin yer aldığı “Beyaz Kod” velileri tüm ısrarlarımıza ve konuya dair dava açmaınıza rağmen toplumla paylaşılmamaktadır.

Sorumluların bu yaklaşımı bugün yeniden bir cinayetle sonuçlandı, Ülkede artan şiddet iklimi, bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, can güvenliğimizi de ofladan kaldırmıştır.

Her anlamıyla tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğu hekimlerin ve sağlık emekçilerinin omuzlarına yıkılmakta, bu durum bizleri hedef haline getirmekte, sağlık alanında yürütülen politikalar bizlere, şiddet, ölüm, çaresizlik ve umutsuzluk olarak geri dönmektedir” denildi.

Açıklamayı ise Trabzon Tabip Odası Başkanı Yaşar Kibar Güven yaptı.61 saat

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA