SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

SAĞLIK BAKANLIĞI 81 İLE GÖNDERDİ! Favipiravir ve hidrosiklorokin nasıl kullanılır?

Bu haber 29 Kasım 2020 - 21:43 'de eklendi ve 173 views kez görüntülendi.
SAĞLIK BAKANLIĞI 81 İLE GÖNDERDİ! Favipiravir ve hidrosiklorokin nasıl kullanılır?

SAĞLIK BAKANLIĞI 81 İLE GÖNDERDİ!

Favipiravir ve hidrosiklorokin nasıl kullanılır?

Sağlık bakanlığı bir ara tartışma konusu olan ve coronavirüs tedavisinde kullanılan favipiravir ve hidroksiklorokin ilaçlar hakkında bir genelge yayınladı.

Gelen son dakika haberine göre, sağlık bakanlığı, coronavirüs hastalarının tedavilerinde kullanılan ilaçların etkinliğinin sağlanması ve yanlış kullanımın önüne geçilmesi amacıyla 81 ile ilaç kullanım broşürleri gönderdi.

Yayınlanan son dakika broşüründe bu ilaçların ne şekilde ve ne kadar sıklıkta alınacağı açıklandı.

Peki, coronavirüs tedavisinde kullanılan favipiravir ve hidrosiklorokin nasıl kullanılır?

İşte son dakika haberinin detayları.

Sağlık bakanlığı coronavirüs tedavisinde kullanılan favipiravir ve hidroksiklorokin ilaçlarının nasıl kullanılacağına dair bir broşürler yayınladı. Gelen son dakika haberde, bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; coronavirüs bilim kurulunun tanı ve tedavi rehberinde yer alan ilaçların kullanımında en çok karşılaşılan sorun olan ‘ilaç dozunun karıştırılması’ konusuna broşürlerde açıklık getirildi.

İki ilaç da mutlaka hekim tavsiyesi ve gözetiminde kullanılmalı

Yayınlanan son dakika rehberin göre hem ‘ayakta izlenecek komplike olmayan veya hafif-orta pnömonisi olan, olası ya da kesin covid-19 olgularında’ hem de ‘yatış endikasyonu olan covid-19 olgularında’ hidroksiklorokin ve/veya favipiravir kullanımı öneriliyor. İki ilacın da mutlaka hekim tavsiyesi ve gözetiminde kullanılması gerekiyor.

Erken başlanan ve doğru dozlarda alınan ilaç tedavisinin, hastalığın ilerlemesini büyük ölçüde engellediği ve yoğun bakıma geçiş oranını düşürdüğü biliniyor. Broşürlerde ilaçların kullanım zamanı ile dozlarına açıklık getiriliyor ve kullanımın uygun olmadığı hallere dikkat çekiliyor. Buna göre, favipiravir’in ilk gün sabah ve akşam 8’er tane, devamında ise 4 gün boyunca yine sabah ve akşam 3’er tane içilmesi gerekiyor.

Gebelerde ve emziren annelerde favipiravir kullanılmıyor.

İdroksiklorokin’in ise sabah ve akşam 1’er tane olmak üzere 5. Günün sonunda toplam 10 tablet alınması öneriliyor.

Bu ilaç ise kalp rahatsızlığı ya da ritim bozukluğu olanlarda kullanılmıyor.

Vatandaşlar aldıkları dozu, bu broşürler üzerinden işaretleyerek takip edebiliyor. Broşürde herhangi bir yan etki görüldüğünde veya şikayetler artarsa kişinin hekime başvurması gerektiği de vurgulanıyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA