SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

SAĞLIĞA AYRILAN PAY AZALDI: Sağlık temel haktır ve parasızdır. En az yüzde 10 pay ayrılmalıdır

Bu haber 29 Kasım 2022 - 8:07 'de eklendi ve 28 views kez görüntülendi.
SAĞLIĞA AYRILAN PAY AZALDI: Sağlık temel haktır ve parasızdır. En az yüzde 10 pay ayrılmalıdır

SAĞLIĞA AYRILAN PAY AZALDI: Sağlık temel haktır ve parasızdır. En az yüzde 10 pay ayrılmalıdır

.

Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda iktidarın, “Sağlık bütçesini artırdık” söyleminin doğruluğu tartışıldı. Komisyonda söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Sağlık Bakanlığı’nın merkezi bütçeden aldığı payın 2023 yılında 2022’ye oranla azalacağına dikkati çekti.

SUÇ UNSURUDUR

Dünya Sağlık Örgütü’nün bütçeden sağlığa en az yüzde 10 pay ayrılmasını önerdiğini vurgulayan İlgezdi, “Bürokratlarınız eleştirileri haksız bulacak. ‘Bütçeyi yüzde 153 artırdık’ diyecek ama sizi uyarmak isterim, AKP oylarıyla yasalaşan dezenformasyon yasasına göre, ‘Bütçeyi artırdık’ demek bir suç unsurudur. Bakanlığınızın genel bütçe içindeki payı 2022’ye kıyasla daha azalmıştır” diye konuştu.

HAZİNEYE YÜK OLMAZ

AKP iktidarı döneminde, “Paran kadar sağlık anlayışıyla” hareket edildiğini savunan İlgezdi, şunları kaydetti:

“Kamu kaynaklarının sağlık sektöründe etkin ve verimli kullanımı mali bakımdan hazineye yük görüldü. Sağlık hazineye yük olmaz. Bu düşüncenin bedeli ağır olur. İktidar, tereddüt etmeden halk sağlığını piyasanın emrine verdi. İnsan sağlığı alınıp satılan bir meta değildir.

Biz, ‘Herkes için sağlık’ derken AKP, ‘Serbest piyasa için rekabetçi sağlık’ dedi. Yurttaşların tedavi, ilaç ve benzeri sebeplerle cebinden yaptığı harcama bugün 40 milyar TL’yi geçti.

Oysa 2023’te şehir hastanelerini işleten sekiz müteahhide 47 milyar TL’lik kaynak transferi yapılabildi. Bu rakam yedi bakanlığın bütçesinden daha fazla. Bu bütçeyi hazırlayanlar çok açık ki halkın değil, sermayenin cüzdanını gözetmiş.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA