SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

SAĞANAKLAR FINDIKLI VE ARHAVİ’DE SELE NEDEN OLDU, KENTLER SU ALTINDA

Bu haber 22 Temmuz 2021 - 10:39 'de eklendi ve 177 views kez görüntülendi.
SAĞANAKLAR FINDIKLI VE ARHAVİ’DE SELE NEDEN OLDU, KENTLER SU ALTINDA

 

SAĞANAKLAR FINDIKLI VE ARHAVİ’DE SELE NEDEN OLDU, KENTLER SU ALTINDA

Dünden beri devam eden sağanaklar Rize’nin Fındıklı ve Artvin’in Arhavi ilçelerinde sele neden oldu. Araçlar su altında kaldı, çok sayıda ev ve iş yerini su bastı.

Rize, geçtiğimiz hafta meydana gelen selin yaralarını saramamışken bölgede yeni sel felaketleri meydana geldi. Rize Fındıklı ve Artvin Arhavi’de dün akşamdan beri devam eden sağanaklar sele neden oldu. Rize’nin Ardeşen ilçesi de taşkınlardan etkilendi. Dereler pek çok noktada taştı, su düzeyi köprülerin seviyesine ulaştı. Taşkın nedeniyle ilçelerin büyük bölümü sular altında. Çok sayıda araç suyun altında kaldı, ev ve iş yerlerini de su bastı.

Özelikle Fındıklı’nın Meyvalı ve Ada mahalleleri su taşkınlarından en çok etkilenen bölgeler oldu. Fındıklı’dan geçen Arılı Deresi’nin taşması sonucu tarım arazileri ve yollarda hasar oluştu. Belediye sık sık yaptığı anonslarla yurttaşları temkinli olmaları ve su kenarlarına yaklaşmamaları konusunda uyarıyor.

Ardeşen’e bağlı Tunca beldesindeki derelerin su seviyesi yağış nedeniyle yükseldi. İlçelerde ulaşımı sağlayan bazı yollar da derelerin taşması sonucu trafiğe kapandı.

ARHAVİ SU ALTINDA KALDI

Artvin’in Arhavi ilçe merkezinden geçen derenin taşması sonucu çok sayıda araç suya sürüklendi, ev ve iş yerlerini de su bastı. İl genelinde etkili olan sağanak nedeniyle debisi yükselen Arhavi ilçesine bağlı Boğaziçi Mahallesi’nden geçen Kapisre Deresi taştı. İlçe merkezinde sağanak dolayısıyla derenin taşması sonucu çok sayıdaki binanın giriş ve zemin katını su bastı. Binaların girişinin kapanması dolayısıyla binalarda çok sayıda vatandaş mahsur kaldı. İlçede elektrik ve internet de kesilmiş durumda.

Karadeniz Sahil Yolu civarındaki binaların önünde yaklaşık 1,5 metre su birikintisi oluştuğu görüldü, tarım arazileri ise zarar gördü. Çayda çalışan işçiler de bahçelerde mahsur kalmış durumda.

Arhavi Devlet Hastanesi ile Arhavi İlçe Jandarma Komutanlığının da giriş ve zemin katlarını su bastı. Çok sayıda aracın ise suya kapılarak sürüklendiği görüldü. Arhavi ilçe merkezine araç ulaşımını sağlayan köprü de tedbir amacıyla ulaşıma kapatıldı.

“1974’TEN BERİ BÖYLE SEL GÖRMEDİK”

AFAD ve diğer ekipler öncelikle selin yarattığı hayati tehlikeleri berteraf etmeye çalışıyor. Ancak selin boyutunun çok büyük olduğu ve çalışmaların yetersiz kaldığı gözleniyor. AFAD botlarla çalışmaları sürdürüp zor durumda olan kişileri kurtarıyor.

1974 den bu yana ilk defa bu denli büyük sel görüldüğünü söyleyen bölgenin yaşlıları “Sanki Kamilet Vadisi adeta ilçe merkezi içine dolmuş gibi” dedi.

HESLER VE BETONLAŞMA

Vadide biri şehir merkezinde olmak üzere 3 adet HES bulunuyor. Belediyenin dere ıslah çalışması adı altında birçok derenin betonlaşmasının selin bu boyuta gelmesine davetiye çıkardığı düşünülüyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA