SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

PROF. DR. UĞUR ŞAHİN AÇIKLADI: Aşının formülü değişebilir

Bu haber 03 Ekim 2021 - 20:37 'de eklendi ve 91 views kez görüntülendi.
PROF. DR. UĞUR ŞAHİN AÇIKLADI: Aşının formülü değişebilir

PROF. DR. UĞUR ŞAHİN AÇIKLADI: Aşının formülü değişebilir

BioNTech’in kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, mutasyonlara işaret ederek, “Gelecek yılın ortalarına doğru Covid-19 aşısının formülünün değişmesi gerekecek gibi görünüyor” dedi. Şahin, bu değişikliğin zamanlamasına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

ABD’li Pfizer ile birlikte coronavirüs aşısı geliştiren Alman şirket BioNTech’in kurucu ortağı ve CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, İngiltere merkezli Financial Times gazetesine Covid-19 aşılarıyla ilgili konuştu.

Şahin, coronavirüsün mutasyona uğramaya devam edeceğini ve bu durumun da şu an kullanılmakta olan coronavirüs aşısının yarattığı bağışıklığı azaltacağını söyledi. Şahin, “Gelecek yılın ortalarına doğru Covid-19 aşısının formülünün değişmesi gerekecek gibi görünüyor, çünkü virüs mutasyona uğruyor. Bu yıl yeni bir aşı geliştirmeye gerek yoktu. Fakat gelecek yılın ortalarına doğru çok daha farklı bir durum olacak” diye konuştu.

“DELTA, AŞILARIN ETKİNLİĞİNİ AZALTMAZ”

Şahin, “Şu an baskın hale gelen Delta varyantı daha bulaşıcı fakat mevcut aşıların etkileyiciliğini azaltacak kadar da farklı değil” değerlendirmesi yaptı ve üçüncü doz destekleyici aşıların ana varyantları kontrol altına alabileceğine dikkat çekti.

Şahin, 2022 aşı programı için de “Hali hazırda aşı olanlar için üçüncü doz aşı yapılacak” açıklaması yaptı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA