SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

PFİZER/BİONTECH AŞISININ ÜÇÜNCÜ DOZ ETKİSİNİN SONUÇLARI AÇIKLANDI

Bu haber 17 Ağustos 2021 - 16:39 'de eklendi ve 140 views kez görüntülendi.
PFİZER/BİONTECH AŞISININ ÜÇÜNCÜ DOZ ETKİSİNİN SONUÇLARI AÇIKLANDI

PFİZER/BİONTECH AŞISININ ÜÇÜNCÜ DOZ ETKİSİNİN SONUÇLARI AÇIKLANDI

Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in kurduğu BioNTech ile Pfizer’ın geliştirdiği coronavirüsü aşısının üçüncü dozunun yarattığı koruma ile ilgili resmi veriler ABD’li makamlar ile paylaşıldı.

Bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde mRNA teknolojisi kullanarak corona virüsü aşısı geliştiren Pfizer ile BioNTech’in üçüncü doz aşısının sonuçları resmi mercilerle paylaşıldı.

Pfizer ve BioNTech, üçüncü doz coronavirüsü aşısının ilk sonuçlarını ABD Gıda ve İlaç Dairesi yetkilileri ile paylaştı.

Yapılan açıklamada ve elde edilen verilere göre üçüncü doz Pfizer/BioNTech aşısı, ilk coronavirüsüne ve Delta ile Beta varyantlarına ciddi bir koruma sağladı. Üçüncü doz aşının Delta ve Beta varyantlarına aynı orijinal Covid-19’a olduğu kadar etkili olduğu kadar koruma sağladığı belirtildi.

Pfizer tarafından yapılan açıklamada, “Yüksek seviyede bağışıklık yanıtı ile birlikte ilk aşıdan 6 ile 12 ay sonra yapılan üçüncü bir doz aşının bağışıklığı yüksek seviyede tutmaya yardım ettiğini tespit ettik” ifadesi kullanıldı.

BioNTech’in kurucu ortaklarından olan ve aynı zamanda şirketin CEO’su olarak görev yapan Dr. Uğur Şahin ise, “İlk veriler bize geliştirdiğimiz aşının üçüncü dozunu kullanarak yabani virüslere ve varyantlara karşı yüksek oranda koruma sağlandığını gösterdi. Destekleyici üçüncü doz aşı daha önce aşı olmuş kişilere enfeksiyon bulaşmasını ve hastalık oranlarını azaltmada yardımcı olacak. Önümüzdeki mevsimlerde virüsün varyantlarının yayılmasını daha iyi kontrol etmesini sağlayacaktır” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA