SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

OMİCRON’UN YENİ VARYANTI İLE COVİD-19 VAKALARI ARTIŞA GEÇTİ

Bu haber 17 Mart 2022 - 11:18 'de eklendi ve 23 views kez görüntülendi.
OMİCRON’UN YENİ VARYANTI İLE COVİD-19 VAKALARI ARTIŞA GEÇTİ

OMİCRON’UN YENİ VARYANTI İLE COVİD-19 VAKALARI ARTIŞA GEÇTİ

.

Resmi verilere göre dünya çapında 464 milyondan fazla insana bulaşan ve 6 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan coronavirüsü resmen yeniden hortladı…

Son dönemde başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede Covid-19 önlemleri ve yasakları gevşetilirken, veriler Omicron varyantının yeni bir türü ile birlikte bazı bölgelerde vaka sayılarının tırmanışa geçtiğini gösteriyor.

Resmi verilere göre son dönemde Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İsviçre, İtalya ve Hollanda’da Covid-19 vakalarında ciddi bir artış yaşanıyor.

Almanya’da günlük vaka sayıları 250.000 seviyelerine ulaşırken, özellikle Fransa, İsviçre, İtalya ve Hollanda’da vaka sayılarındaki artışın arkasında iki sebep olduğu belirtiliyor.

Bunlardan ilkinin Covid-19 önlemlerinin gevşetilmesi olduğu belirtilirken, ikinci gerekçe olarak da Omicron varyantının yeni türü gösterildi.

“TESPİT EDİLMESİ ÇOK ZOR”

Omicron varyantının BA.2 olarak adlandırılan alt türü ile ilgili olarak açıklama yapan yetkililer, bu varyanta “gizli varyant” lakabını verdi. Bunun sebebi de Omicron BA.2’nin geçirdiği genetik mutasyon ile birlikte delta varyantından ya da orijinal omicron varyantından farkının tespit edilememesi.

2019’da Çin’de ortaya çıktıktan sonra en çok mutasyona uğrayan Covid-19 türü ile ilgili olarak bir haber derleyen ABD merkezli medya kuruluşu CNBC, Avrupa’da Covid-19 vakalarının büyük bir artış içinde olduğunu aktardı.

Danimarka’da yapılan araştırmalarda BA.2 alt varyantının, orijinal Omicron varyantından 1,5 kat daha fazla bulaşıcı olduğuna dikkat çekilirken, Almanya’daki yeni vakaların yarısından fazlasının BA.2 varyantı olduğu belirtildi.

CNBC’ye konuşan uzmanlar, Avrupa’da ve ABD’de vaka sayılarının artacağını öngörüyor.

Warwick Üniversitesi’nde moleküler onkoloji bölümünde profesör olarak çalışan Lawrence Young, “BA.2’nin BA.1’den çok daha bulaşıcı olduğu görülüyor. Yasakların gevşetilmesiyle birlikte bu varyant hızla yayılacak” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA