SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

OKULLARDA BİR ÖĞÜN YEMEK NEDEN ÖNEMLİ?

Bu haber 13 Aralık 2022 - 17:55 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.
OKULLARDA BİR ÖĞÜN YEMEK NEDEN ÖNEMLİ?

OKULLARDA BİR ÖĞÜN YEMEK NEDEN ÖNEMLİ?

.

Okullarda bir öğün sağlıklı ve ücretsiz yemek talebi sadece yoksulluğa ve açlığa bağlanarak savunulmamalı, vazgeçilmez bir eğitim hakkı olarak gündeme getirilmelidir.

Uzun süredir birçok demokratik kitle örgütü, “Çocuklarımıza okullarda bir öğün sağlıklı ve ücretsiz yemek verilsin, derslere aç girmesinler” talebiyle etkinlikler düzenliyor.

Hükümete, bakanlığa bu talebin yerine getirilmesi için çağrılarda bulunuyorlar. Muhalefet partileri önerge veriyor, iktidar ve destekçileri reddediyor. Ama neden reddettiklerini açıklamıyorlar.

Gelişim çağındaki çocuğun dengeli beslenmesi eğitim hakkının önemli bir parçasıdır. Anayasa’da, imzalanan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde ve UNESCO’da belirtilmiş önemli bir insan hakkıdır.

Geleceğin toplumunu oluşturacak bugünkü çocukların bedensel ve düşüncel olarak sağlıklı yetişmeleri sosyal hukuk devletlerinin ana yükümlülüklerindendir.

Bu nedenle çocukların dengeli beslenmeleri, düşünsel olarak çağın gereklerini yerine getirmeleri aileden önce devletin sorumluluğunda olması gerekir. Hukuksal olarak böyledir de.

Ekmek ve Gül, Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği, siyasi partiler ve daha birçok demokratik kitle örgütü aylardır çalışmalar yapıyorlar. Devlete görevlerini hatırlatıyorlar.

Ama olmuyor. Hükümet edenler bu talebi bir hak olarak değil de güç olarak görüyor. Güçlü sesler bekliyorlar.

İmza masalarında, bildiri dağıtımlarında ve okul önlerinde veli sohbetlerinde gördük ki bir öğün yemek veliler ve çocuklar için çok önemli. İmza atan bazı veliler ertesi gün yemek verileceğini düşünerek, “Yarın başlıyor mu, beslenmesine bir şey koymamayım mı?” diye soruyor.

Bizler “bu imzaları hükümete, bakanlığa bildireceğiz, yemek vermesi için talep edeceğiz” diye açıklama yapınca, “Ooo devlete kaldı ise bu iş olmaz” diyorlar.

Aylardır süren çalışmalarda öğrenci velileri işin içine girmek yerine hâlâ büyük kısmı izleyici durumdadır. Talebi kendisinin aktarması konusunda hâlâ kenarda durmaktadır. 

Küçük parçalar halinde kıpırdasa da büyük gövde uyuyan bir dev gibi hareketsizliğini sürdürmektedir. Eğitim sendikaları hâlâ cılız, söylemden ileriye geçememekte, velilerle birlikte hareket etmenin gereğini yerine getirememektedir.

‘OKULLARDA YEMEK EĞİTİM HAKKIDIR’

Toplu sözleşmelerinde kedi beslenmesini sözleşme maddesi yaptıran işçi sendikaları, çocuğunun dengeli beslenmesindeki talebi duymamakta, görmemektedir.

Ülkede son yıllarda daha da gözükür ve can acıtır hale gelen yokluk ve yoksulluk çocuklarımızı daha çok etkilemekte, eğitim ve yaşam alanında olumsuz birçok sorunlar doğurmaktadır.

Ancak okullarda bir öğün sağlıklı ve ücretsiz yemek talebi sadece yoksulluğa ve açlığa bağlanarak savunulmamalı, vazgeçilmez bir eğitim hakkı olarak gündeme getirilmelidir.

Gece karanlığında okul yolunu tutan çocuğun okulda, beslenme çantası ile okul kantini arasında sıkışması, ya ekmek arasına ya da şekerli ve hazır gıdalara zorunlu kalması her çocuk için geçerli bir durumdur. Eğitim olanaklarından yararlanma, her ne kadar ekonomik durumla ilgili olsa da, özel okullar dahil eğitimdeki olumsuzluklar her çocuk için geçerlidir.

Toplumun büyük bir kısmını önemli ölçüde etkileyen eğitim ve beslenme hakkı tüm çocuklar için geçerlidir. Bu talebin kazanılması eğitimde önemli bir sorunun çözümünü sağlayacaktır.

Bu talep veli kadar öğretmenleri de ilgilendirmekte, kendi taleplerinin gerçekleştirilmesinde önemli bir adım olacaktır.

Eğitimciler ve sendikaları veli kitlesini harekete geçirmekte önemli bir etkiye sahiptir. Ama sendikalar veli ile ortaklaşmayı sağlamakta ısrarcı olmamışlardır. Bugüne kadar veliyi yanına alamayan eğitim sendikaları kendileri için de birçok hak kayıpları yaşamaktadır.

Bu talebi kendi talepleri kabul edip öğrenci ve veli ile yan yana olursa kullanılamayan birçok hak kullanılır hale gelecektir.

Tolu sözleşmesine beslenme maddesini koyduran işçi sendikaları ve işçiler, çocuklarının beslenmelerini de görerek, talep haline getirmesi, bu önemli ve acil talebin gerçekleştirilmesinde önemli bir etki yaratacaktır.

Okullarda çocuklarımıza bir öğün sağlıklı ve ücretsiz yemek talebi bir gün mutlaka karşılık bulacaktır. Bizim mücadelemiz bunun bir an önce yerine getirilmesi içindir.

Devlet dahil hiçbir kurum ve kuruluş hiçbir çocuğumuzun sağlıksız beslenmesini göz ardı edemez, etmemelidir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA