SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

MUTFAKTA YANGIN VAR! Yurttaşların endişeleri artıyor

Bu haber 13 Mart 2022 - 10:15 'de eklendi ve 42 views kez görüntülendi.
MUTFAKTA YANGIN VAR! Yurttaşların endişeleri artıyor

MUTFAKTA YANGIN VAR! Yurttaşların endişeleri artıyor

.

Özellikle dar gelirli yurttaşların bu karakışta evlerini ısıtabilmek, yemeğini pişirebilmek için sıkıntı yaşamaktadır.

Kömür fiyatlarının kendi değerlerinin üstünde tarihin en yüksek fiyatına yükselmesi ve her geçen gün zam gelmeye devam etmesiyle bugün 25 kg’lık ceviz kömürün torbasının 130-150 liradan satılırken alamaz hale gelen yurttaşları endişe sarmış durumda.

Kömürün yanında mutfak tüpünün iktidarın sebep olduğu ekonomik yıkım, mutfağı da yaktı.

Ev tipi mutfak tüpünün aile bütçesine yükü yılda 5.400 TL’yi aştı. Muhalefet, enerjide ÖTV’nin kaldırılmasının artık bir zorunluluk olduğunu ifade etti.

CHP Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, vatandaşların hayat pahalılığından tencereyi dolduramamasının yanı sıra mutfak tüpüne gelen fahiş zamların ardından artık tencereyi kaynatmanın bile zorlaştığına işaret etti.

Enerji maliyetlerinin aile bütçesine yükünü inceleyen Akın, “Bir yıl önce 122 lira olan mutfak tüpünün fiyatı 300 lirayı geçti. Mutfak tüpünün fiyatları ocak söndürür. Vatandaş artık tenceresini kaynatamıyor.

Pek çok vatandaşımızın kullandığı mutfak tüpü, temel bir ihtiyaç olmasına rağmen mutfak tüpünden özel tüketim vergisi alınıyor. Tüpten alınan ÖTV kaldırılmalı, KDV oranı da derhal düşürülmeli” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, enerji fiyatlarında yaşanan artışın vatandaşlara çarşı pazarda hayat pahalılığı, evlerde ise yüksek fatura olarak geri döndüğünü dile getirdi.

Son dönemde akaryakıt ürünlerine gelen fahiş zamların aynı zamanda pek çok vatandaşın mutfağında kullandığı ev tipi tüplerin fiyatını da artırdığını kaydeden CHP’li Akın, AKP’nin enerjide sebep olduğu buhrana ilişkin şunları söyledi:

“AKP iktidarının yanlış ekonomi politikaları nedeniyle Türkiye enerjide tam bir buhran yaşıyor. Elektrik faturaları vatandaşları perişan ederken son dönemde akaryakıt ürünlerine gelen zamların en büyük nedeni milli paramız Türk Lirası’ndaki değer kaybından kaynaklanıyor.

Akaryakıt ürünlerine gelen zam aynı zamanda pek çok vatandaşımızın mutfağında kullandığı mutfak tüpü fiyatlarını da rekor düzeyde artmasına neden oldu.”

TÜPE BİR YILDA YÜZDE 146 ORANINDA ZAM

Türkiye’de özellikle kırsal bölgelerde daha yoğun kullanılan mutfak tüpüne gelen zamların vatandaşı mağdur ettiğine işaret eden CHP’li Akın, “Bir yıl önce 122 liraya satılan 12 kilogramlık mutfak tüpünün bugün fiyatı 300 lirayı aştı. Başka bir deyişle mutfak tüpü son bir yılda yüzde 146 oranında zamlandı.

Bu fahiş zammı dar gelirli vatandaşlarımız nasıl kaldırsın? Üstelik yoğun kullanımda bir mutfak tüpü 15, 20 günde bitiyor. Vatandaş yalnızca tenceresini kaynatabilmek için ayda 600 lirayı nasıl versin?” diye sordu.

TÜPTEKİ ÖTV KALDIRILMALI KDV DÜŞÜRÜLMELİ

“Bugün 301 liraya satılan 12 kilogramlık mutfak tüpünden yaklaşık 21,5 lira ÖTV, yaklaşık 46 lira da KDV alınıyor” diyen Akın, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “İktidar mutfak tüpünün kullanılmasını özel tüketim sayıyor.

Fahiş fiyatları vatandaş lehine düşürmek için mutfak tüpünden alınan ÖTV kaldırılmalı, KDV oranı da düşürülmeli. KDV yüzde 1’e düşürülür; ÖTV de kaldırılırsa mutfak tüpünün fiyatı 234 liraya düşüyor.

Bugünden itibaren yıl içinde hiç zam gelmeyeceğini varsaysak bile bir ailenin mutfak tüpü maliyeti yılda 5 bin 400 lirayı aşıyor. Pırlanta alacaksan özel tüketim vergisi yok, mutfak tüpünde var. Bu zamlarla vatandaşın ocağını söndürdünüz.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA