SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

MEDİKAL MALZEME SIKINTISI BÜYÜYOR: “Ameliyatlar yapılamıyor, tetkikler erteleniyor”

Bu haber 17 Ağustos 2022 - 21:06 'de eklendi ve 36 views kez görüntülendi.
MEDİKAL MALZEME SIKINTISI BÜYÜYOR: “Ameliyatlar yapılamıyor, tetkikler erteleniyor”

MEDİKAL MALZEME SIKINTISI BÜYÜYOR: “Ameliyatlar yapılamıyor, tetkikler erteleniyor”

.

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi’nin raporuna göre yaşanan medikal malzeme sorunu sebebiyle tetkikler erteleniyor, ortopedik implant ameliyatı yapılamıyor, birçok ameliyat belirsiz tarihlere öteleniyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi hastanelerde yaşanan medikal malzeme sorununu gözler önüne seren bir rapor hazırladı. Rapora göre, MR, tomografi, ultrason, endoskopi, VHS gibi işlemler için hastalara 3-6 ay arasında gün verilerek tetkikler erteleniyor. Hiçbir ortopedik implant ameliyatı yapılamıyor.

Beyin cerrahi ameliyatları, kalp damar cerrahisi ameliyatları belirsiz sürelere erteleniyor.

CHP Genel Başkanı Gamze Akkuş İlgezdi, ülke genelindeki tüm hastanelerde yaşanan medikal malzeme sıkıntısına ilişkin “Sağlık sistemi alarm veriyor” başlıklı raporun ikinci bölümünü kamuoyuyla paylaştı.

AMELİYATLAR ERTELENİYOR

Rapora dair değerlendirme yapan İlgezdi, sağlık hizmetlerinin içerisinde cerrahi hizmetlerin oldukça önemli olduğuna dikkat çekerek şu bilgileri paylaştı:

“Geldiğimiz aşamada, sağlığın bu çok önemli hatta stratejik olarak dahi nitelendirilebileceğimiz hizmetleri layıkıyla yerine getirilememektedir. Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası yaşanan sıkıntıların büyük boyutta olduğunu ifade ediyor.

Özellikle; görüntüleme hizmetleri (radyolojik tetkikler), beyin cerrahi ameliyatları, kalp damar cerrahisi ameliyatları, ortopedi ameliyatları ciddi derece aksamakta ve belirsiz sürelere ertelenmektedir.”

TEDARİK ZİNCİRİ BOZULDU

Sağlık sisteminin tedarik zincirinin bozulduğuna dikkat çeken İlgezdi, şöyle devam etti:

“Raporumuz, sağlık sisteminin geldiği son noktanın fotoğrafını çeken ve gözler önüne seren nitelikte bir rapor oldu. Tüm branş ve departmanlarda yokluk sorunu ve aksamalar yaşanmaktadır. Çünkü tedarik zinciri bozulmuştur.

Bunun önemli iki sebebi var. Birincisi; şehir hastanelerinde, hizmet ifasında temin ve tedarik yüklenici firmaya emanet edilmiştir. Yüklenici firma ise tamamen konuya ticari olarak bakıyor ve ihtiyaç olana cihaz ya da malzemenin piyasa değerine ve tedarik etmemesi durumunda ödeyeceği ceza tutarına bakıyor ve eğer ceza düşük kalıyor ise tedariki yapmayıp cezasını ödüyor, tam bir garabet.

Diğer önemli sebep ise tedarik sağlayan firmaların hak edişleri ödenmiyor, bugün 10 ay geçmiş olmasına rağmen hâlâ firmalara ödemeleri yapılmamaktadır.”

MR, TOMOGRAFİ, ULTRASON… EN ERKEN 3-6 AY ARASINDA GÜN VERİLİYOR

Raporda şu ifadeler yer aldı:

“Radyolojide, doğru teşhis ve tedavi için son derece önemli olan; MR, tomografi, ultrason, endoskopi, VHS gibi işlemler için hastalara 3-6 ay arasında gün verilmek suretiyle tetkikler ertelenmektedir.

Bu durum hem hastayı stres içerisinde yaşamaya mahkûm ederken hem de muhtemel önlenebilir hastalıkların artmasına ve hastanın tedavi sürecine cevap veremeyecek sonuçlarla karşılaşmasına sebep olmaktadır.”

BEYİN AMELİYATLARI YAPILAMIYOR

“Beyin cerrahisinde özellikle kraniotomi adlı cihaz alınamıyor. Dolayısıyla çok önemli ameliyatlar yapılamıyor. Çünkü hastanın kafatasını açacak cihaz başta olmak üzere önemli birçok ekipman bulunamıyor. Beyin pilleri bulunamamaktadır.”

ORTOPEDİDE DURUM VAHİM

Kalp damar cerrahisinde ise göğüs kafesinin açılmasına yönelik cihazlar, kardiyolojik piller temin edilemiyor. Bu son derece önemli olan ameliyat yapılamadığından hastalar ciddi hayati risklerle karşı karşıya kalmış durumdadırlar.

Ortopedide durum daha da vahimdir. Hastalar ciddi sakatlıklarla karşı karşıyadırlar. Çünkü hiçbir ortopedik implant ameliyatı yapılamamaktadır.”Evrensel

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA