SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

MASKE ZORUNLULUĞU GERİ GELDİ! Vakalarda artış var!

Bu haber 02 Ekim 2023 - 9:10 'de eklendi ve 10 views kez görüntülendi.
MASKE ZORUNLULUĞU GERİ GELDİ! Vakalarda artış var!

MASKE ZORUNLULUĞU GERİ GELDİ! Vakalarda artış var!

.

Coronavirüs ERİS varyantının Türkiye’de görülmeye başlanmasının ardından Covid-19 testlerinde pozitif çıkma oranı neredeyse 8 katına çıktı. Detaylar şöyle…

Coronavirüs ERİS varyantının Türkiye’de görülmeye başlanmasının ardından Covid-19 testlerinde pozitif çıkma oranı neredeyse 8 katına çıktı.

Ankara Hacettepe Hastanesi’nde perşembe günü ilgili birimler ve başhekimliklere gönderilen yazıda, 24 saat içinde Coronavirüs testlerinde pozitiflik oranının yüzde 3’ten yüzde 20’ye çıktığı ve aynı ünitede çalışan üç sağlık çalışanının testinin de pozitif olduğu ortaya çıktı.

BAŞHEKİM COVİD-19’DAN ÖLDÜ

Türk Tabipleri Birliği, Hatay Erzin Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ersin Mahmutluoğlu’nun Covid-19 ile uyumlu klinik bulgularla tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini açıkladı.

HASTANE İÇİNDE MASKE KULLANILACAK

Üniversite rektörlüğünün Sağlık Hizmetleri Birimi, Erişkin Hastanesi Başhekimliği ve Enfeksiyon Kontrol Komitesi’ne gönderdiği uyarı yazısında hasta bakım alanlarında tüm hasta, hasta yakınları ve sağlık çalışanlarının maske kullanmasını istedi.

VAKALAR ARTIYOR

Geçtiğimiz perşembe günü tüm birimlere gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

– Son 24 saat içinde hastanemizde yapılan SARS-COV-2 PCR testlerinde pozitiflik oranı yüzde 3’ten yüzde 20’lere kadar ulaşmıştır. Bununla birlikte aynı ünitede çalışmakta olan üç personelinde SARS-COV-2 PCR testi pozitif olarak raporlanmıştır.

– Damlacık solunum yolu ile bulaşan tüm enfeksiyonların bulaşının önlenmesinde hasta bakım alanlarında maske takma kuralı (tüm personel ve hasta, hasta yakınları için) devam etmekte olup hayati önem arz etmektedir.

– * Hastanenin tüm personelinin ve hasta, hasta yakınlarının maske uyumuna devam etmesi ve maske uyumunun tüm birimlerde birim sorumluları tarafından iç denetimin sağlanması gerekmektedir.

TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ UYARDI

Rektörlüğün yazısını paylaşan Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı’nı önlem almaya çağırarak “Covid 19 virüsü değişik varyantlar ile ülkemizde yayılım göstermektedir.

PCR testlerinin az yapılmasına karşın, evlerde yapılan hızlı testlerden vakaların çoğalmaya başladığını öğreniyoruz. Tekrar eski günlere geri dönmemek için Sağlık Bakanlığının aldığı önlemler açıklanmalı” uyarısında bulundu

‘VATANDAŞLAR ŞEFFAF ŞEKİLDE BİLGİLENDİRİLMELİ’

Ankara Tabip Odası, sosyal medya X hesabından yaptığı paylaşımda “Ankara’da hastaneler alarm veriyor! İntörnler ve sağlık çalışanları arasında Covid tanısı alanlar hızla artıyor.

Bazı hastanelerde test pozitiflik oranı yüzde 20’ye yükselmiş durumda. Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’nü vatandaşları şeffaf şekilde bilgilendirmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘İSTANBUL’DA DA ARTTI’

Sağlık Bakanlığı Coronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz da sosyal medya paylaşımında “Vaka sayıları İstanbul’da da artışta, ama teste ulaşabilmek, hele antivirallerin etkili olabileceği erken, hafif evrede çok zor, dörtlü testlerde de duyarlılık sorunu var, hastalığın geç dönemindeyse testler negatifleşebilir. Yeterli surveyans/test, etkili aşı zorunlu şu anda” dedi.61saat.com

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA