SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

MARKETLERDE YENİ DÖNEM: Raflarda O ürünlere artık raflarda yer yok

Bu haber 24 Şubat 2024 - 8:55 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.
MARKETLERDE YENİ DÖNEM: Raflarda O ürünlere artık raflarda yer yok

MARKETLERDE YENİ DÖNEM: Raflarda O ürünlere artık raflarda yer yok

.

Markete gidecekler dikkat! Tarım ve Orman Bakanlığı İbrahim yumaklı duyurdu! O ürünlere artık raflarda yer yok! Kafa karışımına son veriliyor. Etiketlerde yeni dönem başladı. Bakan Yumaklı tek tek açıkladı…

Tarım ve Orman Bakanlığı, tüketicilerin yanıltıcı ve kafa karıştırıcı etiketlerle karşılaşmasını engellemek amacıyla marketlerde yeni bir dönem başlatıyor.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, gıda etiketlerinde standart bir düzenleme getirileceğini ve tüketicilerin üst düzeyde korunması için adımlar atılacağını duyurdu.

YANILTICI GÖRSELLER KULLANILMINA SON

Market markalarının ürünlerine kısıtlama geliyor

Yumaklı, sağlıklı ve güvenilir gıda tüketimi için Gıda Kodeksi’nde bir dizi düzenleme yapıldığını ve bunun devam edeceğini belirterek, “Gıdanın adı artık tüketicinin rafta ilk bakışta göreceği yere, aynı punto aynı stil ve karakterde yazılacak.

Gıda etiketlerinde yanıltıcı görseller kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yanıltıcı görsellerin kullanımına izin verilmeyeceğini vurgulayan Bakan, içeriğinde çilek yerine sadece çilek aroması bulunan ürünlerde çilek görseli kullanımının yasaklanacağını söyledi.

ETİKETLERDE YENİ DÖNEM

Ürünlerin içeriğine uygun ifadelerin kullanılacağını belirten Yumaklı, “İçeriğinde çilek yerine sadece çilek aroması olan bir üründe çilek görseli kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz.

Mesela artık içinde muz aroması olan bir sütte ‘muzlu süt’ yerine ‘muz aromalı süt’ yazacak. Tüketiciler tarafından birbiriyle karıştırılabilecek, birbirine benzeyen gıdalarda, “… tadında”, “… lezzeti”, “… keyfi” gibi ifadelere izin vermeyeceğiz.

Örneğin; Bitkisel margarinde ‘tereyağı keyfi’ veya ‘tereyağı lezzeti’ ifadelerine kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Bitkisel yağlı, sütlü buz olan ürünler, dondurmaymış gibi ya da dondurmayı çağrıştırıcı, ‘dondurma keyfi’, ‘dondurma lezzeti’ gibi ifadelerle satılamayacak” dedi.

RAMAZANDA 7.500 KİŞİLİK EKİPLE GIDA DENETİMİ

Bakanlığın en önemli görevlerinden birinin güvenilir gıdaya ulaşım olduğunu belirten Yumaklı, “ALO 174 Gıda Hattı’mızı kurduk. İhbar ve şikâyete en geç 15 gün içinde cevap veriliyor.

Halkımızın, şüphelendiği gıda ürünlerini ve yerlerini ALO 174 veya (0 501 174 0 174) olan WhatsApp İhbar Hattımıza bildirmeleri halk sağlığı açısından büyük önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

Gıda denetimlerinin önemine vurgu yapan Yumaklı, üretim, toplu tüketim ve satış yerlerinde 7.500’den fazla gıda denetçisiyle sürekli olarak denetimlerin gerçekleştirildiğini belirtti. Sahtekarlara göz açtırmayacaklarını vurgulayan Bakan, vatandaşları da gönüllü gıda denetçisi olmaya çağırdı.Karar

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA