SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

KÜÇÜK TARIM ÜRETİCİLERİNİN DERE VE KAYNAK SULARINA FATURA İSYANI: Hayvanın içtiği suya fatura kesildi

Bu haber 18 Temmuz 2021 - 18:13 'de eklendi ve 123 views kez görüntülendi.
KÜÇÜK TARIM ÜRETİCİLERİNİN DERE VE KAYNAK SULARINA FATURA İSYANI: Hayvanın içtiği suya fatura kesildi

KÜÇÜK TARIM ÜRETİCİLERİNİN DERE VE KAYNAK SULARINA FATURA İSYANI: Hayvanın içtiği suya fatura kesildi

2013 yılında çıkarılan ‘İçme, zirai ve sanayi amaçlı kullanılan yer altı suları’ için sayaç takma zorunluluğu getirilmiş, bu kanunun uygulaması çeşitli yıllarda ertelemişti.

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Karaçam beldesinde hayvancılık yapan kadınlar, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin dağdan akan ve köylülerin eve bağlayıp hayvanlara içirdiği suyu da faturaya bağlamasına isyan etti.

Trabzon Belediyesi, köyde ineklerin içtiği suyu bile faturaya bağladı. İsyan eden köylüler “10 inek ayda 9 ton su içiyor. Ürettiğimiz tereyağı suyun fiyatını karşılamıyor” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Karaçam beldesinde hayvancılık yapan kadınlar, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin dağdan akan ve köylülerin eve bağlayıp hayvanlara içirdiği suyu da faturaya bağlamasına isyan etti. 10 ineğin ayda 9 ton su içtiğini söyleyen köylüler, bunu karşılayacak imkanlarının olmadığını, su sayacı takmak istemedikleri için her eve bin 750 lira ceza kesildiğini belirtti.

37 CHP Milletvekilinin üç gün süren Ordu, Giresun, Trabzon çalışma programı sona erdi. Gezinin son günü Trabzon’un Çaykara ilçesinin Karaçam Köyü’ne giden CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, yurttaşların sorunlarını dinledi. Trabzon Belediyesi’nin büyükşehir statüsü alması ile Karaçam belde belediyesinin kapatılarak köye dönüştürüldüğünü ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne bağlandığını ifade eden köylüler, Trabzon İçme suyu ve Kanalizasyon İdaresi’nin (TİSKİ) köyde hayvanların içtiği suyu bile faturaya bağladığını belirterek isyan etti.

Hayvancılıkla geçiniyorlar

Yüksek rakımdaki Karaçam’da çay ve fındık olmadığını, tek geçim kaynaklarının hayvancılık olduğunu dile getiren köylüler, TİSKİ’nin hayvanların içtiği suyu bile faturalandırarak geçim kaynaklarına büyük darbe vurduğunu ifade etti.

Köyde mutfakta, ev işlerinde kullandıkları suyun faturasını zaten ödediklerini kaydeden köylüler, “Dağdan akıp gelen suyu yıllar önce köylüler borularla evlere bağlamıştı. TİSKİ hiçbir alt yapı çalışması yapmadan gelip bu suya saat takmak istedi. Saat takmak istemeyenlere bin 750 lira ceza kestiler. Biz üç beş hayvan besleyip tereyağı üreterek çoluğumuzu çocuğumuzu okutuyoruz. 10 inek ayda 9 ton su içiyor. Ürettiğimiz tereyağını satsak bunu ödeyemeyiz. Eskisi gibi götürü usulü her eve belli bir miktar su parası kesilsin. Yoksa bu köylerde hayvancılık tamamen biter” diyerek isyanlarını dile getirdiler.

Karaçam’ın belde statüsünden köy statüsüne düşürülüp Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanmasından sonra hiçbir hizmet alamadıklarını dile getiren köylü bir kadın “Köyde hayvan beslemek için kullanılan su ile Trabzon merkezdeki bir kişiye aynı fiyattan su satıyorlar.

 Karaçam Solaklı’ya HES yaptılar. HES yapılınca elektriği bedava alacaksınız dediler. Ama şimdi ayda 20 gün elektriğimiz kesiliyor. Bizi elektriksiz, susuz bıraktılar. Dilekçe yazıyoruz. Kimse ilgilenmiyor. Kimse sesimizi duymuyor” şeklinde konuştu.Anka

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA