SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

KDV İNDİRİMLERİ RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Bu haber 29 Mart 2022 - 21:30 'de eklendi ve 43 views kez görüntülendi.
KDV İNDİRİMLERİ RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

KDV İNDİRİMLERİ RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

.

Bebek bezi, tuvalet kağıdı, deterjan gibi temel ihtiyaç maddelerinde ve yeme içme hizmetlerinde KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı ürünlerde KDV indirimlerine dair kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil (sabun, deterjan veya solüsyon emdirilmiş olsun olmasın), tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçete, diş fırçası ve macunu, diş iplikleri ile bebek bezi, hijyenik ped gibi ürünlerin satışında KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirilecek.

Buna göre, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sertifikalandırılan tohumluk ve fidanların KDV oranı yüzde 1’e indirilecek.

Yüzde 8 KDV oranı uygulanan tarım makinelerinin kapsamına sütçülükte kullanılan makine ve cihazlar ile yumurtaları, meyveleri veya diğer tarım ürünlerini ağırlık veya büyüklüklerine göre ayırmaya veya temizlemeye mahsus makine ve cihazlar da dahil edilecek.

Karar, 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek.

YEME İÇME HİZMETLERİNDE KDV ORANI YÜZDE 8’E İNDİRİLİYOR

Birinci sınıf lokanta ruhsatı ya da işletme belgesine sahip yerler ile üç yıldız ve üzeri oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalar için uygulanan yüzde 18 KDV oranı yüzde 8’e düşürülecek.

Yatlar, kotralar, tekneler ve gezinti gemilerinin KDV oranı yüzde 18 olarak uygulanacak.

150 METREKAREYİ AŞMAYAN KONUTLARDA KDV YÜZDE 8 OLUYOR

Pakete göre, 150 metrekareyi aşmayan konutlarda KDV yüzde 8 olacak. 150 metrekareyi aşanlarda ise, 150 metrekarelik kısım için yüzde 8, fazlası için yüzde 18 KDV uygulanacak.

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında rezerv yapı alanı ve riskli alan olarak belirlenen yerler ile riskli yapıların bulunduğu yerlerde dönüşüm projeleri çerçevesinde yapılan konutların net alanının 150 metrekareye kadar olan kısmı için uygulanacak KDV oranı yüzde 1 olacak.

Kararın yürürlük tarihinden önce yapı ruhsatı alınmış veya kamu kurum ve kuruluşları ile bunların iştirakleri tarafından ihalesi yapılmış projeler kapsamında inşa edilen konutlar için eski hükümlerin uygulanmasına devam edilecek.

TIBBİ CİHAZLARDA KDV YÜZDE 8’E İNİYOR

Yüzde 8 KDV oranı kapsamına Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan “Tıbbi Cihaz Yönetmeliği” ve “İn Vitro Tanı Amaçlı Tıbbi Cihaz Yönetmeliği” hükümlerine tabi olan cihazların teslimi ile bunların kiralanması hizmetleri de dahil edilecek.

OTO GALERİ, YAT, TEKNE SATIŞLARINDA KDV ARTIRIMI

Oto galericilerinin araç alım satımından elde ettikleri kâr ile yat, tekne ve gezinti gemilerinin satışında halen yüzde 1 olan KDV oranı yüzde 18’e yükseltildi.

DEMİR ÇELİKTE KDV TEVKİFATI

Demir çelik ürünlerinin nihai tüketiciye kadarki satış aşamalarında KDV tevkifatı uygulaması getirildi.

ERDOĞAN DUYURMUŞTU

Erdoğan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada KDV kararlarını duyurmuştu. Erdoğan konuşmasında şu ifadelere yer vermişti:

“Geçtiğimiz haftalarda KDV konusunda bir sadeleştirme çalışması yürüttüğümüzün haberini komuoyu ile paylaşmıştık. Hazine ve Maliye Bakanlığımız bu düzenlemeyi hazırlamıştır. İlk etapta gıda ürünlerindeki KDV oranını üretim, toptan ve parekende aşamalarının tamamında yüzde 8’den yüzde 1’e düşürmüştük. Bu indirim 14 Şubat’tan itibaren pek çok üründe uygulanmaya başlanmıştır.

Ardından meskenlerde ve tarımsal sulamada kullanılan elektriğin KDV’sini 1 Mart’tan itibaren yüzde 18’den yüzde 8’e indirdik. Şimdi de temel ihtiyaç maddelerinden olan deterjan, sabun, tuvalet kağıdı, peçete, bebek bezi gibi ürünlerin KDV’sini yüzde 18’den yüzde 8’e indirme kararı aldık.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA