SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

‘KATILIM PAYI’ DEYİP ÜÇ KURUŞA DA GÖZ DİKTİLER! Emekliler yoksullukla boğuşuyor, tedavilerinde katılım payı alınıyor.

Bu haber 20 Nisan 2022 - 11:11 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.
‘KATILIM PAYI’ DEYİP ÜÇ KURUŞA DA GÖZ DİKTİLER! Emekliler yoksullukla boğuşuyor, tedavilerinde katılım payı alınıyor.

‘KATILIM PAYI’ DEYİP ÜÇ KURUŞA DA GÖZ DİKTİLER! Emekliler yoksullukla boğuşuyor, tedavilerinde katılım payı alınıyor.

.

SGK, gözünü halkın cebindeki üç kuruşa dikmekten çekinmiyor. İşsizlikle boğuşan ve yoksulluk sınırının altında kıt kanaat yaşam süren yurttaşlardan SGK tarafından hiç de gerek olmadığı halde katılım payı alınıyor.

Tüm Emekli-Sen üyeleri, yaşadıkları sorunları ile taleplerini haftasonu Ankara’da yaptıkları mitingle gündeme getirdi. Emeklilerin talepleri arasında sağlık hizmetine erişimde alınan katılım payının kaldırılması da mevcuttu.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) resmi verileri ile Sayıştay’ın denetim raporları gösteriyor ki, kıt kanaat geçinen, derin yoksulluk yaşayan vatandaştan muayene, tetkik, tıbbi malzeme, reçeteden katılım payı alınıyor.

KATILIM PAYI ÖDÜYORLAR

İşsizlik, pahalılık ve ekonomik belirsizliğin zirve yaptığı bugünlerde temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve hayatını sürdürmekte güçlük çeken milyonlarca vatandaş; elektrik, su, doğalgaz faturalarını ödeyemez, ocağında aş kaynatamaz durumda.

Temel ihtiyaçlar, akşam pazardan çıkma gıdalarla veya tane ile satın alarak karşılanmaya çalışılıyor. Pek çoğu hâlihazırda borç yükü altında kalıyor, sağlık harcamaları cep yakıyor.

Yıllarca ülkeye hizmet eden ve sağlık primlerini düzenli olarak ödeyen, aldıkları maaşla zaten zor geçinen emekliler, bir de katılım payı, ilaç fark ücreti ve randevu almak için yaptıkları telefon masrafları altında eziliyor.

Peki, vatandaştan neden tedavi katılım payı alınıyor? Katılım payı; sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olduğu kişiler tarafından ödenecek tutarı ifade eder.

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 68. Maddesi’nde sağlık hizmetleri için kullanılan tıbbi malzemeler ile ayakta tedavide sağlanan ilaçlardan “gereksiz kullanımı azaltma” gerekçesiyle katılım payı alındığı belirtiliyor.

Katılım payı uygulanacak sağlık hizmetleri şöyle:

  • Aile hekimleri hariç olmak üzere ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi: İkinci basamak resmi sağlık hizmeti sunucularında 6 TL, Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerinde 7 TL, üniversite hastanelerine bağlı üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucularında 8 TL, özel sağlık hizmeti sunucularında 15 TL.
  • Vücut dışı protez ve ortezler: Kurumdan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için yüzde 10, diğer kişiler için ise yüzde 20 oranında katılım payı alınır. Ancak katılım payı tutarı vücut dışı protez veya ortezin alındığı tarihteki brüt asgarî ücretin yüzde 75’ini geçemez. Yüzde 75’lik üst sınırın hesaplanmasında her bir protez ve ortez bağımsız olarak değerlendirilir.
  • Ayakta tedavide sağlanan ilaçlar: Kurumca bedeli karşılanan ilaçlar için Kurumdan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişilerden yüzde 10, diğer kişilerden yüzde 20 oranında katılım payı alınır. Ayrıca 3 kutuya kadar temin edilen ilaçlar için 3 TL, 3 kutuya ilave temin edilen her bir kutu ilaç için 1 TL olmak üzere katılım payı alınır.
  • Yardımcı üreme yöntemi: Üreme yöntemi tedavilerinde birinci denemede yüzde 30, ikinci denemede yüzde 25, üçüncü denemede yüzde 20 oranında katılım payı alınır.

Kurumla sözleşmeli, vakıf üniversiteleri ile özel sağlık kurum ve kuruluşlarınca; kurumca belirlenen oranı (yüzde 200) geçmemek kaydıyla kişilerden ilave ücret alınabilir.

Hastalandığında günlerce, hatta haftalarca hastane randevusu alamayan emekliler, özel sağlık kuruluşlarına yönelmek zorunda kaldıklarında ise yüzde 200 ilave ücreti nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüyor.

Oysa katılım payı alınmasına ihtiyaç duyulmayacak yeterlilikte kaynak SGK’nin sağlık fonunda mevcut. Genel sağlık sigortası fon gelirleri, sağlık hizmetlerini karşılamak için yeterli geliyor ve artıyor.

SGK’nin Sayıştay denetim raporlarında genel sağlık sigortasından sağlanan ve sağlık hizmetleri dışında başka bir amaçla kullanılmaması gereken fonun, sosyal sigorta fonu açıklarını kapatmak için kullanıldığı tespit edildi.

SON VERİLMELİ

İşsizlikle boğuşan ve yoksulluk sınırının altında kıt kanaat yaşam süren yurttaşlardan SGK tarafından hiç de gerek olmadığı halde katılım payı alınıyor. Resmi veriler ve Sayıştay raporları bunu kanıtlıyor.

Tüm Emekliler Sendikası üyelerinin emeklilerin sağlık hizmetine erişiminde katılım payı ücreti alınmaması talebi, karşılanabilir bir talep…

SGK’nin vatandaşlardan sağlık hizmetlerine erişirken aldığı muayene, tetkik, tıbbi malzeme, reçete adı altında tedavi katılım payına son verilmeli.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA