SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

KADEMELİ ELEKTRİK FATURASINA NASIL GEÇİLECEK? Bakan Dönmez açıkladı

Bu haber 25 Aralık 2021 - 20:30 'de eklendi ve 54 views kez görüntülendi.
KADEMELİ ELEKTRİK FATURASINA NASIL GEÇİLECEK? Bakan Dönmez açıkladı

KADEMELİ ELEKTRİK FATURASINA NASIL GEÇİLECEK? Bakan Dönmez açıkladı

Elektrik faturalarında kullanıma göre kademeli tarife gelmesi konuşuluyor.

Kademeli elektrikte amaç, herkesi 100 prim altında harcamaya mecbur etmek mi? sonraki primler ile zammı artırmak mı? Tüketicilerde şüphe uyandırdı.

 Konu ile ilgili açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez şunları söyledi “100 birimin üstünde ayrı bir fiyat çalışacak. Bu 100 birimin 50 birim üstüne çıkarsanız o 50 birimlik fiyatınız, ikinci kademeden oluşacak” diye konuştu.

ELEKTRİKTE kademeli tarifenin ayrıntılarını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez şöyle açıkladı.

Yılbaşında devreye girmesi planlanan kademeli tarife ile ilgili olarak bir grup gazeteciye açıklamalar yapan Bakan Dönmez, kademeli faturalandırmaya yönelik elektrik tarafında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) ve Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin (EÜAŞ), doğalgaz tarafında da Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi’nin (BOTAŞ) çalıştığını söyledi.

Kademeli tarifeyle amacın dar gelirli ailelerin alım gücüne destek olmak olduğunu ifade eden Dönmez, “Buna benzer uygulamalar belediyelerin su işletmelerinde de uygulanıyor. Dolayısıyla vatandaşımızın çok yabancı olduğu bir uygulama değil.

Hedefimiz yılbaşına yetiştirebilmek ama takdir edersiniz ki şirketlerin yazılımlarında birtakım değişiklikler olması gerekecek çünkü okuma sistemleri şu anda tek kademe. İki kademe olursa değişiklik yapılması gerekecek. Önümüzdeki hafta bu konuları netleştireceğiz” diye konuştu.

Çalışmaların Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulacağını dile getiren Dönmez, “Son noktayı arz edip uygulamaya geçmeyi planlıyoruz” dedi.

İlk kademe herkes için aynı

Dönmez, birinci ve ikinci kademeye ilişkin hangi kıstasları değerlendireceklerini de anlattı.

Kademeli faturalandırmada temel prensibin 4 kişilik hane halkının 100 metrekarelik bir evdeki temel elektrik enerjisi ihtiyacı olduğunu ifade eden Dönmez, “EPDK’nın elinde Türkiye ortalamasında hanelerin kullandığı ortalama elektrik tüketimi de var. Birinci kademede asgari ihtiyaçları karşılayacak seviyede bir rakamdan bahsediyoruz” diye konuştu. Sistemin nasıl çalışacağını yönelik Dönmez şunları söyledi:

“Örneğin 100 birime kadar bir birim fiyat söyledik. 100 birimin üstünde ayrı bir fiyat çalışacak. Herkes için 100 birim için aynı fiyat. Bu 100 birimin 50 birim üstüne çıkarsanız o 50 birimlik fiyatınız, ikinci kademeden oluşacak”

Faturalar şeffaf olacak

Kademeli tarifenin faturada gösterileceğini dile getiren Dönmez, “Faturalar da gayet şeffaf olacak. Faturada birinci kademenin fiyatı ne, ikinci kademeden ne kadar kullanılmış görülecek.

Tüketici bir önceki endeksle okuyup denetleyebilecek, itiraz edebilecek. Rakamları net koymamız lazım” dedi.

Kademeli tarifede temel felsefenin ilk gruptaki tüketicinin desteklenmesi olduğunu dile getiren Dönmez, “Ödeme güçlüğü olmayanın tüm tüketimini desteklemek adil değil. Eşitlik değil de adaleti biraz daha öne çıkartan bir mekanizma” dedi.

Doğalgazda benzer çalışmayı BOTAŞ’ın yürüttüğünü kaydeden Dönmez, “Orada da gaz dağıtım şirketleri götürüyorlar süreci. Belirli kriterler dikkate alınarak, bir rakam belirlenecek. Gaz dağıtım şirketleri biraz daha süre istemişler ama biz açıkçası girecekse yılbaşında girsin diye uğraşıyoruz” diye konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA