SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

HASTANELER DOLDU TAŞTI: Grip vakaları Covid-19 ve farklı virüslerle de birleşince daha kolay yayıldı

Bu haber 28 Kasım 2022 - 16:08 'de eklendi ve 31 views kez görüntülendi.
HASTANELER DOLDU TAŞTI: Grip vakaları Covid-19 ve farklı virüslerle de birleşince daha kolay yayıldı

HASTANELER DOLDU TAŞTI: Grip vakaları Covid-19 ve farklı virüslerle de birleşince daha kolay yayıldı

.

Ülke genelinde birçok hastanede yoğunluk yaşanıyor. Kış aylarının gelmesiyle birlikte grip vakalarında hızlı bir artış görülmeye başlandı.

Uzmanlar tarafından bu yıl daha erken başladığı belirtilen grip vakaları, Covid-19 ve farklı virüslerle de birleşince daha kolay yayıldı. Son verilere göre, dünyada 1 milyonu aşan vaka yaşanırken, 350 kişi de grip nedeniyle hayatını kaybetti.

Türkiye’de de yaklaşık 1 buçuk aydır artış gösteren vakalar nedeniyle hastanelerin acil servis ve poliklinikleri dolmuş durumda. Yeni virüs, diğer grip vakalarının aksine daha kolay bulaşıyor ve uzun sürüyor.

Özellikle okulların açık olmasından kaynaklı çocuklarda daha fazla görülen hastalık için uzmanlar maske ve hijyen kurallarına dikkat edilmesini öneriyor.

MA’nın haberine göre, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (SES) İzmir Şubesi Eşbaşkanı Nursel Yücesoy, Türkiye’nin sağlık politikalarının yetersizliğine vurgu yaparak hastanelerde yaşanan yoğunluğu değerlendirdi. Sonbaharın gelmesiyle birlikte beklenen mevsimsel grip döneminin başladığını kaydeden Yücesoy, bu durumun ilkbahara kadar devam edeceğini vurguladı.

Her yıl ortalama 250 kişinin gripten kaynaklı öldüğünü belirten Yücesoy, “Fakat son süreçte bu gribe, 2 virüs daha iştirak etti. İnfluenza ile birlikte Covid-19 ve RSV virüsü üçlü olarak daha etkili oldu.

Bu RSV virüsü solunum yollarını tutan ve öksürükle beraber kendisini gösteren bir virüs. Dolayısıyla birleştikleri zaman üçlü kombinasyon şeklinde hastalık yapmaktalar. Hastalar, virüsü hızlı bir şekilde birbirine yaymakta.

Sonuçta hasta başvuru sayıları inanılmaz arttı. Özellikle aciller ve polikliniklerde sıra almak mümkün değil. Onun dışında kalabalıkların muayenesini yapıp göndermek imkânsız hale geldi. Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda çok fazla salgın var. Son bir aydır inanılmaz yoğunluk yaşanıyor” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA