SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

FERRERO’YA 667 MİLYON TL TEŞVİK VERİLMESİ YANLIŞTIR: Bu teşviki Ziraat Odalarına versinler, fabrikayı biz yapalım

Bu haber 13 Ekim 2021 - 19:54 'de eklendi ve 146 views kez görüntülendi.
FERRERO’YA 667 MİLYON TL TEŞVİK VERİLMESİ YANLIŞTIR: Bu teşviki Ziraat Odalarına versinler, fabrikayı biz yapalım

FERRERO’YA 667 MİLYON TL TEŞVİK VERİLMESİ YANLIŞTIR: Bu teşviki Ziraat Odalarına versinler, fabrikayı biz yapalım

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, “TMO’ya rağmen Türkiye’de fındığın tekelleşmesine sebep olan Ferrero firmasına Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 667 Milyon TL teşvik verilmesi yanlıştır.

Bu teşviki Ziraat Odalarına versinler, fabrikayı biz yapalım” dedi. 13 Ekim 2021 Çarşamba 17:38 Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar yaptığı açıklamada, TMO’ya rağmen Türkiye’de fındığın tekelleşmesine sebep olan üreticinin alın terini, emeğini sömüren Ferrero firmasına Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 667 Milyon TL teşvik verilmesi çok yanlıştır. Bu teşviki bize,  Ziraat Odalarına versinler, fabrikayı biz yapalım dedi. 

Mustafa Bekar açıklamasının devamında, Fındık serbest piyasada geçen senenin fiyatlarının altına düştü. Fındık piyasasında tek büyük alıcı firmaya rakip alıcı olsun fındık üreticisi tek ele mahkum olmasın diye hep TMO’nun devreye sokulmasını ve fındık alımı yapmasını istedik. Devlet bunu yaptı. Teşekkürlerimizi hiç esirgemedik. Bunu açık ve seçik bir şekilde söyledik. Ancak fındık yine piyasada hak ettiği değeri bulamadı. Oyun içinde oyun kurgulandı. Fındık baronları önce rekolteyi hayali bir şekilde yüksek göstererek bu fiyatlara etki yaptılar.

Tahmini rekolte tespitini yeniden Bakanlığa yaptırttılar. Yapılan ikinci tahmini rekolte tespiti onların istediği gibi çıkmadı. Ancak farklı yöntemler uygulamaya başladılar.  Hükümetin açıkladığı fiyat taban fiyat kabul edilip o fiyatın altında piyasada ürün alınmaması için düzenleme yapılmalıdır.

Hükümetten önce piyasaya müdahale için fındık fiyatları açıkladılar. Piyasada hükümetin açıkladığı fiyatın çok altında bir fiyat oluşmasına sebep oldular. Piyasada bu olumsuzluğu yaratanlara, ülkemizde, hala imkanlar tanınıyorsa, fındık fiyat istikrarını sağlamamız mümkün değildir.

Onlara bu sağlanan teşviklerle, onların piyasa oyunlarını yapmasına cesaret ve imkan verirseniz onlarda piyasayı istedikleri gibi ayarlarlar. Birileri kalkıp bize serbest piyasa şartları demeye kalkmasın. Bu şartlarda piyasa miyasa olmaz.  Doğruya doğru, yanlışa yanlış deyip uyarılarımıza devam edeceğiz. Hiç bir zaman koltuk ve menfaat uğruna takla atan şakşakçılardan olmayacağız.

Ferrero’ya verilen teşvik, yanlış ve haksız bir uygulamadır.

Haksızlık karşısında susan dil olamayız. Türkiye’de fındık piyasasında istediği gibi at koşturan, ticaret yapıyorum diyerek üreticinin alın terini gasp eden İtalyan fındık alıcısına verilen teşvik neyin nesidir? Serbest piyasada fındığın 22-23 liradan işlem görmesinin sebebi Ferrero’dur.

İtalyan Ferrero’ya 667 milyon TL tutarında gümrük vergisi ve KDV muafiyeti teşviki,  fındık üreticisinin malı üzerinde, alın teri üzerinde her türlü entrikayı çeviren, her türlü oyunu oynayan firmaya ödül mü verildi?   Bu para üreticinin hakkıdır. Bu hakkı üreticiye iade edin. Ferrero üreticinin alın teri üzerinden zaten kazanıyor dedi. taka 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA