SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

ET VE SÜT KURUMU, MALİYETİ 95 LİRA OLAN 1 KİLO ETE 74 LİRA FİYAT VERİYOR

Bu haber 11 Nisan 2022 - 20:49 'de eklendi ve 28 views kez görüntülendi.
ET VE SÜT KURUMU, MALİYETİ 95 LİRA OLAN 1 KİLO ETE 74 LİRA FİYAT VERİYOR

ET VE SÜT KURUMU, MALİYETİ 95 LİRA OLAN 1 KİLO ETE 74 LİRA FİYAT VERİYOR

.

Saman ve yem fiyatlarına gelen fahiş zamlar nedeniyle besicilerin iflasın eşiğine geldiğini, Et ve Süt Kurumunun maliyeti 95 lira olan 1 kilo ete 74 lira fiyat verdiğini belirtti.

Saman ve yem fiyatlarına gelen fahiş zamlar nedeniyle üreticinin iflasın eşiğine geldiğine belirten CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “Et ve Süt Kurumu maliyeti 95 TL olan 1 kilo ete 74 TL fiyat veriyor.

Küçülmeye giden üretici, hayvanını beslese de kesse de zarar ediyor” dedi.

Adana’da besiciler ile bir araya geldi.

“Et ve Süt Kurumunun, kamuoyuna bilgi vermiyorlar. Söyledikleri; ‘besiciler bakanlığa hayvanlarını versinler biz de ucuz et satalım’.

Peki sordular mı besicilere; maliyet nedir kurtarıyor mu?” diye.

Her konuda olduğu gibi üretici suçlandığı,”Et ve Süt Kurumu, üreticinin 95 liraya mal ettiği eti 72 liraya satın almaya çalışıyor.

Haliyle besici de var olan hayvanlarını kesime gönderiyor. Artık besiciler çok zor durumda.

Fiyatların yüksekliğinin nedenini besiciler olarak gösterildi. Bakan’a ‘gidin besicilerden ucuz et alın vatandaşa bunu satalım’ dendi. Ancak verdikleri para 72 TL. Bugün hangi besiciye sorsan minimum maliyetin 90 lira olduğunu söylüyor. Üreticinin beklentisi yem ve saman fiyatlarının düşürülmesi. Maliyetleri düşürdükleri noktada karkas etin fiyatı da düşecektir.” dedi.

İKTİDAR, ÜRETİCİYE DESTEK VERMELİ

“Et ve Süt Kurumu üreticiden bu fiyata et istediğinde, üreticinin bulduğu tek çözüm hayvan sayısını azaltmak ya da kepenk indirmek”

“Eğer besiciliği bitirmek, sadece bu ürünleri ithal etmek istiyorlarsa bu politikalarına devam etsinler. Türkiye’de bugün domates 30 lirayı bulmuş, biber taneyle satılır hale gelmiş, salatalık keza aynı şekilde. Et, domatesin fiyatının 3 katı. Açıkçası bu fiyatlar daha da yükselecek gibi görünüyor.

İktidarın yapması gereken, besicilere, çiftçilere destek vermek; maliyetleri azaltmak, mazotun, samanın, yemin fiyatını düşürmek.

Yoksa başka türlü vatandaş bu ürünlere ulaşamaz. Et ve süt besin olmaktan ötede çocukların geleceği açısından sağlıklı bir nesil yetişmesi açısından da çok kıymetli”

BESİCİ: YEM VE SAMANA 5 KAT ZAM GELDİ

 “Et fiyatlarının yüksekliğinden insanlar şikayetçi, bunun sorumlusu siz misiniz?” sorusuna besici şöyle yanıt verdi:

“Yem, saman çok pahalı. En ucuz olan samana bile gücümüz yetmiyor. Daha önce 350-400 TL olan saman, 1300-1500 TL. 3 katına çıktı. Et fiyatları için bize 5 TL koyuyorlar, yeme 50 TL koyuyorlar. Geçen seneyle mukayese edildiğinde yem 5 kat arttı, et fiyatları 2 kat arttı.

Masrafları azaltmak için küçülmeye gidiyoruz. Önceden üretim yapıyorduk, şimdi süt hayvanlarımızı kesiyoruz. 550-600 arası hayvan besliyorduk, şimdi 300-350’ye düştü. Et ve süt fiyatları maliyeti kurtarmıyor.

Daha da küçülürsek kapatacağız. Et ve Süt Kurumu bizlere maliyeti 90-95 TL olan eti 74 TL’ye alıyor. Keşke verebilsek de nasıl verelim 74 TL’ye? Domates, salatalık, biber patlıcan fiyatları 35-40 TL’ye yükseldi. 3 kilo domates 1 kilo ete tekabül ediyor.

“SÜT HAYVANLARIMIZI KESİME YOLLUYORUZ”

Keşke saman, yem fiyatları yükselmese de biz de et fiyatını yükseltmesek. Et ucuzken daha çok para kazanıyorduk. 1 kilo süte 1 kilo yem alamıyoruz. Hayvan sayısı azaldıkça süt fiyatlarına da yansıyacak.

1 sene sonrasını düşünemiyorum, süt, yoğurt, peynir fiyatları nasıl olacak? 1 TL süte zam koydular, yeme 20 TL koydular. Bu işin sorumlusu iktidar, buna bir çözüm bulmaları gerekiyor.

3 ay öncesine kadar 90 tane süt hayvanımız vardı, şimdi 30 tane kaldı. Günlük zarar ediyoruz. Oturduğumuz ev, arabalarımız gidecek. Geçen sene bir kamyon yemi 40-50 bin TL’ye alırken, şimdi 160 bin TL oldu.”Evrensel

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA