SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

EPDK’YE ELEKTRİK ALIM FİYATLARINA MÜDAHALE YETKİSİ VERİLECEK

Bu haber 06 Mart 2022 - 18:51 'de eklendi ve 25 views kez görüntülendi.
EPDK’YE ELEKTRİK ALIM FİYATLARINA MÜDAHALE YETKİSİ VERİLECEK

EPDK’YE ELEKTRİK ALIM FİYATLARINA MÜDAHALE YETKİSİ VERİLECEK

.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) elektrik alım fiyatlarına müdahalede bulunabilme yetkisi verilecek.

EPDK’ye elektrik alım fiyatlarına müdahale yetkisi verilecek

EPİAŞ (Enerji Piyasaları İşletme AŞ) tarafından işletilen Borsadaki enerji fiyatlarının maliyet bazlı fiyatlandırılmasına ilişkin EPDK’ye yetki verilecek.

Taslak halindeki düzenlemeye göre bu şekilde örneğin tüm dünyada artan doğalgaz fiyatları sebebiyle elektrik üretim maliyetleri düşen ve talebin arttığı ithal ya da yerli kömür, güneş, rüzgar, hidroelektrik, jeotermal gibi elektrik üretilen alanlara tavan fiyat uygulanacak.

Bloomberg HT’nin haberine göre bu yetkinin, EPDK’ye 6 ayla sınırlı olarak verilmesi planlanıyor.

Fiyatlar nasıl belirleniyor?

EPİAŞ tarafından işletilen enerji borsası, Piyasa Takas Fiyatı’ndaki (PTF) arz ve talep dengesine göre bir sistemle işletiliyor. 21 elektrik tedarik şirketi müşterilerine satmak üzere her gün ihtiyaçları olan elektrik miktarını PTF’ye giriyor.

Enerji borsasında fiyatlar arz ve talep dengesine göre gün gün, saat saat değişkenlik gösteriyor. Hayata geçecek düzenleme ile EPDK ürün bazında tavan fiyat belirleyerek tüm üreticilerin enerji borsasında ürün satabilecekleri tavan fiyatı kendisi belirleyecek.

Bu şekilde dağıtım şirketlerinin üreticiden alacağı elektrik fiyatlarının EPDK’nin kontrolünde olmasıyla, hanelere ve sanayiye ulaşan elektrik fiyatlarının kontrol altında tutulması ve ani fiyat artışlarının ortadan kalkması hedefleniyor.

Sistemin yakın zamanda devreye alınması ile bu yaz oluşması muhtemel elektrik talebi artışları karşısında fiyatların kontrol altında tutulması hedefleniyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA