SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

EMEKLİYE 100.YIL İKRAMİYESİNDE ‘ÇKS’ SKANDALI

Bu haber 15 Kasım 2023 - 12:35 'de eklendi ve 40 views kez görüntülendi.
EMEKLİYE 100.YIL İKRAMİYESİNDE ‘ÇKS’ SKANDALI

EMEKLİYE 100.YIL İKRAMİYESİNDE ‘ÇKS’ SKANDALI

.

Tarımla uğraşan çiftçi emeklilerine 5.000 TL ikramiyeden mahrum edildi.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS kayıtlı çalışmayan emekli çiftçilere verilecek ikramiyede de kapsam dışında…

Emekliye destek için bir defaya mahsus 5 .000 TL ödemeleri yapıldı.

Ancak, emekli olduğu halde çalışmaya devam edenler ile çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan emekliler, ticaret ve sanayi odaları ile esnaf odalarında kaydı bulunan emekliler bu haktan faydalandırılmadı.

Kamudan emekli memur ve işçi emeklisi de köyüne dönmüş, üzerine babadan kalma 1 dönüm kayıtlı yeri olup 170 TL destek alan, 2,5 dönüm yeri olup 398 TL destek alan, 7 dönüm kayıtlı yeri olup 1.194 TL cüzi destekler alan ‘Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı emekli çiftçilere ikramiyeden kapsam dışında tutuldu.

Fındıkta alan bazlı destek 10 yıldır zaten arttırılmayarak üretici mağdur edildi.

Fındıkta alan bazlı desteğin başladığı 2009 yılında 150 lira olarak ödendi. 2010, 2011, 2012 yıllarında da dekar başına 150 lira olarak uygulanan destek, 2013 yılında 160 liraya, 2014 yılında ise 170 liraya çıkarıldı. Bir daha da artırılmadı. Son 9 yıldır fındıkta alan bazlı destek dekar başına 170 lira olarak ödeniyor.

2023 üretim yılı tarım destekleri kapsamında da fındık desteği artırılmayarak dekara 170 lira olarak kaldı.

Tarım sektöründe çalışanların büyük çoğunluğunun emekli olduğunu, eğer bir emekli ÇKS’ye (çiftçi kayıt sistemi) kayıtlı ise yani üzerine çay defteri veya fındık defteri varsa cumhuriyetimizin 100. Yılı nedeniyle emeklilere verilecek olan 5.000 TL ikramiyeden mahrum edildi.

Küçük üretici ve kamudan ve işçi emeklilerinin emekli olup baba ocağına dönenler babadan kalan 5-10 dönüm arazilerinde hasbelkader emekli maaşlarına ek geçinmeye çabalayanları bu kanun uygulamalarıyla mağdur etti, hayal kırıklığına sevk etti.

1 dönüm dahi olsa 5.000 TL’yi alamazsın, böyle buyurmuş AKP iktidarı!

7464 sayılı Kanun’la, emekli olanlara bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ikramiye verilmesinin hükme bağlandığını,

Söz konusu düzenlemeye göre, emekli maaşı bağlananlardan herhangi bir iş yerinde veya kendi nam ve hesabına çalışmaya devam edenlerin bu ödemeden yararlanamayacağı yer almıştır.

Tarım Bağ-Kur ve diğer meslek gruplarından emekli olan çiftçilerin, emekli olduklarında tarım arazilerini ve hayvanlarını satmadıklarını, “Emekli olan çiftçilerimiz genel olarak en düşük emekli maaşıyla ayakta durmaya çalışırken, aynı zamanda arazilerini ekip, işleterek, ek kazanç sağlamaya çalışıyor.

Üretim olmadan tüketim olmayacağına göre çiftçileri üretime teşvik için 5.000 liralık ödemeden faydalandırılması gerekmez mi?

Çiftçilerimiz 7464 sayılı Kanun’la verilecek olan 5.000 lirayı almayı bekliyor”

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar’da, emekli olan bazı çiftçilerin emeklilere yapılan bir defaya mahsus 5.000 liralık ikramiyeden faydalanmak için Ziraat Odasına, kayıtlarını sildirmek için başvurduğunu söyledi.

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; 13 milyon emekliye 5000 TL ikramiye verdik diyor.” Peki, Sayın Cumhurbaşkanının Bunlardan haberdar mı? Bilgisi var mı?

İşletmelerin haricinde olan ve büyük bölümünün emekli maaşları ile geçinme mücadelesi veren,  kırsal kesimlerde hayatını sürdürmeye çalışan ziraat odaları ile bağı nedeniyle ikramiyeden mahrum bırakılan emeklilerimiz bu yanlış hatanın gözden geçirilerek dönülmesini ve ikramiyelerinin biran öne ödenmesini bekliyorlar.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA