SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

EMEKLİLİK YAŞINI YÜKSELTME PLANI MECLİSE GELİYOR | Artık ‘maaşı da kaldırmak’ gibi!

Bu haber 23 Ekim 2023 - 8:29 'de eklendi ve 34 views kez görüntülendi.
EMEKLİLİK YAŞINI YÜKSELTME PLANI MECLİSE GELİYOR | Artık ‘maaşı da kaldırmak’ gibi!

EMEKLİLİK YAŞINI YÜKSELTME PLANI MECLİSE GELİYOR | Artık ‘maaşı da kaldırmak’ gibi!

.

Sermaye sınıfı iktidarı vahşi sömürü olan kapitalizmin nihayeti emek kesimi için yüzyılın köleliğini getiriyor!

Emeklilik yaşını 65’e çıkarmayı hedefleyen 12. kalkınma planı bu hafta Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunun gündeminde olacak.

TBMM bu hafta ekonomi mesaisi yapacak. 2024 bütçesinin yanı sıra emeklilik yaşını 65’e çıkarmayı hedefleyen 12. kalkınma planı da Plan ve Bütçe Komisyonunun gündeminde olacak.

Komisyonda pazartesi ve salı günü 12. kalkınma planı görüşülecek. Ayrıca perşembe günü 2024 yılı bütçesinin geneli üzerindeki görüşmelere başlanacak.

Cuma günü ise TBMM, Kamu Denetçiliği Kurumu ile Sayıştay’ın bütçeleri görüşülecek.

Kalkınma planına göre emekli aylığı bağlama oranı yine değiştirilecek. Teklif yasalaşırsa emekli aylığı bağlama oranı, kişilerin daha uzun yıllar çalışmasını teşvik edecek şekilde yeniden düzenlenerek emeklilik yaşı daha da yükseltilecek.

Türkiye’de kadınlarda 58, erkeklerde 60 olan emeklilik yaşı, 2035’ten itibaren kademeli olarak artırılacak. 2048’de hem kadınlar hem erkekler için emeklilik yaşı 65’e çekilecek.

Öte yandan bu hafta emekliye bir defaya mahsus 5.000 lira ödeme yapılmasına imkan veren madde Meclis Genel Kurulunun onayına sunulacak. Ayrıca AKP’nin kentsel dönüşüm düzenlemelerini içeren teklifi de Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda görüşülecek. Evrensel

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA