SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

EMEKLİLERİN GÖZÜ ENFLASYONDA: Bu zamlara maaş dayanmaz

Bu haber 02 Ocak 2022 - 19:22 'de eklendi ve 93 views kez görüntülendi.
EMEKLİLERİN GÖZÜ ENFLASYONDA: Bu zamlara maaş dayanmaz

EMEKLİLERİN GÖZÜ ENFLASYONDA: Bu zamlara maaş dayanmaz

.

Milyonlarca emekli maaş zammı için yarın açıklanacak aralık enflasyonunu bekliyor. Memur ve memur emeklileri de enflasyon farkına odaklandı.

Dün elektriğe yüzde 52-130,doğalgaza yüzde 25 zam geldi. İğneden ipliğe birçok ürüne gelen yüzde 36’ya varan zamların hiç biri maaş zamlarına yansımayacak.

Yeni yılın ilk günün­de elektriğe yüzde 52 ile yüzde 130, doğalgaza yüzde 25 zam geldi. 13 liraya dayanan akaryakıtta zam sağanağı durmuyor.

Emlak Vergisi’nden atık su bedeline, taşıt vergisinden harç­lara kadar iğneden ipliğe her şey yüzde 36’lara varan oranlarda zamlandı.

Ancak halkın belini büken bu zamların hiç biri yarın açıklanacak enflasyon oranını etkilemeyecek. Bu yüzden enflasyonla belirlenen maaş zamları düşük kalacak.

Zamlar yeni yılın ilk günün­de değil de aralıkta yapılmış olsaydı milyonlarca dar gelirli yeni yıl zamlarının hiç olmazsa bir kısmını karşılama imkanına kavuşacaktı.

6 AY YANSIMA YOK

Memur ve memur emeklileri ile eski SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam ve enflasyon farkları geçmiş 6 aylık enflasyona göre belirlendiği için yılın ilk gününde yağan zamların ocaktaki maaş zamlarına yansımayacak. Bu zamlar 6 ayın sonunda, Temmuzdaki maaş zamlarını etkileyecek.

Dolayısıyla memur ve emeklilerle özel sektör çalışanları önümüzdeki 6 ay boyunca yüklü zamlar karşısında düşük maaşlarıyla geçim savaşı verecek.

MEMUR VE EMEKLİNİN GÖZÜ KULAĞI AÇIKLANACAK ENFLASYONDA

Birbiri ardına yağan zamlar karşısında çaresiz kalan milyonlarca memur ve emeklinin gözü kulağı yarın açıklanacak aralık ayı enflasyonuna çevrildi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) İstanbul’da perakende fiyatların aralık ayında yüzde 9.65 arttığını hesaplamıştı.

İstanbul’daki artış Türkiye genelindeki fiyat artışıyla büyük ölçüde örtüşüyor. Ekonomistlerin tahminleri de aralıkta TÜFE’nin ortalama yüzde 9’lar civarında artacağı yönünde oluştu.

TÜFE’nin Aralık ayında yüzde 9 artması halinde 2021 yılı Temmuz-Aralık dönemini kapsayan 6 aylık TÜFE yüzde 20.42’ye, yıllık enflasyon da yüzde 30.59’a çıkacak.

6 AYDA YÜZDE 3 ZAM

Bu durumda eski SSK’lı ve Bağ-Kurlu işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıklarına bu aydan geçerli olmak üzere yüzde 20.42 oranında zam yapılacak.

Böylece en düşük işçi emeklisinin aylığı 1.627 liradan 1.959 liraya çıkacak.

Memur ve memur emeklileri geçtiğimiz 6 ayda yüzde 3 zam almışlardı.

Aralık enflasyonu yüzde 9 gerçekleşirse memur ve memur emeklilerinin yüzde 17.42 oranında enflasyon farkı alacağı oluşacak.

Ayrıca yüzde 5 de normal sendika zammı verilecek. Toplam zam yüzde 22.42 olacak. En düşük memurun maaşı 5.440 liraya, en düşük memur emeklisinin aylığı 3.877 liraya çıkacak.

İktidar zamma çalışıyor

Yaklaşık yüzde 17.42 olacak enflasyon farkı geçmiş dönem enflasyon kaybının telafisi olduğu için memur ve memur emeklilerinin maaşına aslında ocakta sadece yüzde 5 zam yapılmış olacak.

İşçi, esnaf ve çiftçi emeklileri ise enflasyon kaybı dışında reel zam alamayacak. Oysa fiyatlar yüzde 50’leri aşan oranlarda arttığı için yüzde 5’lik zammın anlamı kalmadı. Memur ve emekliye ek zam sözü veren iktidarın yarın nasıl bir zam açıklayacağı merak ediliyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA