SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

EMEKLİLERİN BEKLEDİĞİ BAYRAM İKRAMİYESİ İÇİN TARİH BELLİ OLDU

Bu haber 10 Nisan 2021 - 13:01 'de eklendi ve 139 views kez görüntülendi.
EMEKLİLERİN BEKLEDİĞİ BAYRAM İKRAMİYESİ İÇİN TARİH BELLİ OLDU

EMEKLİLERİN BEKLEDİĞİ BAYRAM İKRAMİYESİ İÇİN TARİH BELLİ OLDU

2018’de verilmeye başlanan emekli ikramiyesi üç dönemdir zamsız verildi. 2018 yılı resmi enflasyonu 20,30, 2019 yılı enflasyonu 11, 84, 2020 yılı enflasyonu 14, 60 olarak belirlendi.

TÜİK’in belirlediği enflasyon reel enflasyonun çok altında olmasına rağmen belirlenen enflasyona göre emeklilerin hak kayıpları 500 TL’nın üzerindedir.

Enflasyona ve piyasa zamlarına ezilen emeklilere ikramiyenin en az asgari ücret üzerinden verilmesi gerekirken halen 3 yıl öncesi rakamının telaffuz edildiği ve milyonlarca emekliyi ilgilendiren Ramazan Bayramı ikramiyelerinin ödeme tarihleri belli oldu.

Emeklilere Ramazan Bayramı ikramiyesi 6 Mayıs’ta hesaplara yatacak

Toplam 13,1 milyon emekliye ödenecek 1000 lira, 6 Mayıs’ta hesaplarda olacağı açıklandı.

Ramazan Bayramı’nın birinci günü bu yıl 13 Mayıs tarihine denk geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bayram ikramiyelerini bu tarihten bir hafta önce yani 6 Mayıs’ta hesaplara yatırmak için çalışmalara başladı.

İKRAMİYELER AYNI GÜN ÖDENECEK

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin ikramiyelerinin aynı gün ödenmesi bekleniyor. Türkiye’de, 8.2 milyon işçi, 2.6 milyon Bağ-Kur ve 2.3 milyon memur emeklisi olmak üzere 13.1 milyon emekli bulunuyor. İdari izin kararıyla 3.5 gün olması beklenen bayram tatili başlamadan önce ikramiyeler hesaplara yatırılmış olacak.

3 DÖNEMDİR 1000 LİRA VERİLİYOR

İlk olarak 2018’de verilmeye başlanan emekli ikramiyesi üç dönemdir bin lira olarak hesaplara yatırılıyor. Bu yıl da ikramiye aynı tutarda olacak. Bugüne kadar ödenen ikramiye tutarı 64.2 milyar liraya ulaştı. Önceki yıl iki güne yayılan ikramiye ödemeleri geçen yıl aynı gün gerçekleşmişti. Bu yıl ödeme şeklini SGK duyuracak.

Geçen yıl emeklilere ödenen bayram ikramiyesi tutarı da 22 milyar lirayı geçti. Emeklilere 20 Temmuz’da kutlanacak Kurban Bayramı ikramiyesinin de 12-16 Temmuz tarihinde yatırılması bekleniyor. Emekliler temmuzda aylıklarını da zamlı alacak. Emekliler her yıl ocak-temmuz aylarında son 6 ayın enflasyon rakamlarına göre zam alıyor.

YENİ EMEKLİLER DE ALIYOR

Ödemelerin yatırıldığı tarihe kadar emekli aylığı bağlananlar da bu yılın ilk ikramiyesinden yararlanabiliyor. Yılda 2 ikramiyeden vefat eden emeklilerin hak sahibi yakınları da yararlanabilecek. Dul ve yetimler ikramiyeden hisseleri oranında yararlanacak. Hem eş hem çocuk ikramiye alabilecek. Birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara ise en fazla ödeneğe imkân veren tek dosya üzerinden ödeme yapılacak. Hem kocasından hem babasından ölüm aylığı alan kişilerin ikramiyesi, 2 dosyadan hangisinde ölüm aylığı oranı daha yüksek ise o dosya baz alınarak ödenecek.

İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ ALAN DA VAR

Mevcut sistemde emeklilerin emekli aylıkları nafaka ve SGK borcu dışında haczedilemiyor. Borcu bulunan ve hakkında haciz başlatılmış emekli aylığını almayı sürdürüyor. Bayram ikramiyesi için de aynı durum geçerli olacak. Bayram ikramiyesine hiçbir şekilde haciz konulamayacak. İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alanlara, gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında ikramiye ödenecek.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA