SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

EMEKLİLER “GEÇİNEMİYORUZ” DİYEREK SOKAĞA ÇIKTI: Boş tencere kaynattı

Bu haber 04 Ocak 2022 - 17:26 'de eklendi ve 90 views kez görüntülendi.
EMEKLİLER “GEÇİNEMİYORUZ” DİYEREK SOKAĞA ÇIKTI: Boş tencere kaynattı

EMEKLİLER “GEÇİNEMİYORUZ” DİYEREK SOKAĞA ÇIKTI: Boş tencere kaynattı

.

DİSK’e bağlık Emekli Sen, Türkiye genelinde 7 bölgede 17 ilde “Geçinemiyoruz” diyerek sokağa çıktı, emeklilerin açlığa mahkum edilmesini ve sendikalarına yönelik saldırıları boş tencere kaynatarak protesto etti.

“8 MİLYON EMEKLİ AÇLIK SINIRININ ALTINDA YAŞAMAYA MAHKUM”

Aydın, Nazilli, Denizli, Köyceğiz, Marmaris, Bodrum ve Didim Emekli Sen Şubeleri, Kuşadası Emek ve Demokrasi Güçlerinin katılımıyla öğle saatlerinde Denizbank önünde bir araya gelip “Geçinemiyoruz” dedi.

Çevre il ve ilçelerden gelenler, saat 11.30’da alanda toplanarak bildiri dağıtıp sloganlar attı.

DİSK Emekli Sen MYK Üyesi Ercan Çınarlı, yaptığı konuşmada “TÜİK’in açıkladığı yüzde 36 enflasyon kandırmacadır, gerçek rakam yüzde 82’dir. Emekli maaşı, asgari ücretin altında olmamalı. Açlık sınırı 4600 TL. Emekliye açlık reva görülüyor. 8 milyon emekli açlık sınırının altında yaşamaya mahkum” dedi.

Birlikte mücadele çağrısı yapan Çınarlı, “Özgürlük ve demokrasi mücadelesi kaçınılmaz görevimizdir. Emekliyi yok sayanlar, emeklilerin örgütü sendikamızı kapatmaya çalışıyor. Ancak güçleri buna yetmeyecek, kesintisiz mücadelemiz devam edecektir” diye konuştu.

“İNSAN ONURUNA YARAŞIR ÜCRET HAKKIMIZDIR”

Daha sonra söz alan DİSK Emekli Sen Kuşadası Şube Başkanı Bülent Yalçındağ da “İktidar, yükünü hafifletmek için emeklilerin cebindeki üç kuruşa göz dikmiştir. Soframızdan bir dilim ekmeğimizi daha nasıl azaltacağının peşine düşmüştür” dedi.

“Cebimizdeki üç kuruşu sağlıkta katkı payına mı, bir dilim ekmeğe mi yoksa doğal gaz faturasına mı vereceğimizin hesabını yaparken iktidar o üç kuruşu bizden nasıl geri alacağının hesabını yapmaktadır” diye konuşan Yalçındağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçinmek için 35 yıllık alyansını satan, yaşamak için 60 yaşından sonra ikinci bir işte çalışan, barınmak için ekmeğinden, ekmek için sağlığından vazgeçmek zorunda bırakılan emekliler ayaktadır, bir aradadır, haykırmaktadır! Taleplerimiz açıktır, nettir: Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret hakkımızdır! Emekli ücretlerinin enflasyona değil milli gelire endeksli olması hakkımızdır!” (Aydın/EVRENSEL)

TÜİK RAKAMLARINA İSYAN EDİP BOŞ TENCERE KAYNATTILAR

DİSK Emekli Sen Adana Şubesi de Gençlik Meydanı’nda bir araya geldi. Emekliler, bir yılda yüzde yüzün üzerinde zamların geldiği elektrik, doğalgaz, su ve telefon faturalarını gösterip boş tencere kaynattı, tencere tava çalarak insan onuruna yaraşır maaş talep etti.

Tencereye patates soğan yerine ceplerini yakan faturaları koyan emekliler, “Derdimize mum yaktık, halimize ağlıyoruz”, “Bizi bu duruma düşürenlere yazıklar olsun” dediler. Bir emekli de tencere tava çalıp “Tencere boş, bugün pişirecek yemek yok” diyerek TÜİK rakamlarını ve fahiş fiyatları protesto etti.

DİSK Emekli Sen MYK Üyesi Mehmet Bunsuz, iktidar ve emekliyi temsilen iki heybeyi göstererek heybeleri boşalttı. İktidarın heybesinde yüksek faturalar ve yoksulluk çıkarken emekçinin heybesinden insanca yaşayacak ücret talebi çıktı.

Kesintiler nedeniyle maaşlarının eridiğini, emeklilerin hastane köşelerinde inim inim inlediğini dile getiren Mehmet Bunsuz, “Emeklileri aşağılamayın, yok saymayın. Artık yeter diyoruz. Bu kadar zamma dayanacak gücümüz kalmadı” dedi.

“BAKAN BİR AY EMEKLİ MAAŞIYLA GEÇİNEBİLİR Mİ?”

DİSK Emekli Sen Çukurova Şube Başkanı Zeliha Divarcı da “Ortalama kira fiyatları 2459 lira. Her şeye yüzde elli zam geldi. Yoksulluk sınırının 10 bin liranın üstüne çıktığı bir kriz döneminde, bir emekli bir ay boyunca nerede barınabilir, ne yiyebilir, hangi doktora görünebilir, hangi tedaviyi karşılayabilir?

Aylık 65 bin lira maaş alan Maliye Bakanı sadece bir ay bir emekli aylığıyla geçinebilir mi? Emekli aylığının 69 katı maaş alanlar, maaşlarına rekor zamlar yapanlar emekli aylığıyla geçinebilir mi? Haykırıyoruz, kolaysa siz geçinin” dedi. (Adana/EVRENSEL)

FATURALARINI YAKIP İKTİDARA KIRMIZI KART GÖSTERDİLER

Emekli Sen İzmir Şubeleri de Konak Eski Sümerbank önünde yaptıkları eylemde zamlara tepki olarak elektrik ve doğal gaz faturalarını yaktı.

Açıklanan ücret zammının gerçek enflasyonu karşılamadığını dile getiren emekliler, hükümete istifa çağrısı yaptı. “Saraya değil emekçiye bütçe”, “Zam zulüm işkence, işte AKP”, “Hükümet İstifa” sloganları atan emekliler, hükümete kırmızı kart gösterdi.

Emekli Sen Bölge Temsilcisi Hüseyin Özkaynak, emeklilere yoksulluk ve açlığın reva görüldüğünü dile getirdi.

Açıklama sonrası konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da “İktidar, emeklileri üçe böldü. Siz bölmeye devam edin, biz bu ülkeyi birleştirmek için mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. (EVRENSEL)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA